WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Zmiana czasu 2016. Dlaczego przestawiamy wskazówki?

Zmiana czasu 2016. Dlaczego przestawiamy wskazówki?

30.10.2016, godz. 08:30
zmana czasu, czas zimowy, zegarek
zmana czasu, czas zimowy, zegarek foto: Dreamstime

Zmiana czasu 2016 z na zimowy nastąpiła dzisiaj w nocy, z 29 na 30 października. O godzinie 3.00 cofnęliśmy nasze zegarki o godzinę, czyli na 2.00. To pozwoli nam spać o godzinę dłużej niż zwykle. Jednak powstaje pytanie - jaki sens ma ta zmiana z punktu widzenia gospodarki kraju? Czy jest nam naprawdę potrzebna?

Zmiana czasu 2016 na zimowy. W Polsce, tak jak i w większości krajów Unii Europejskiej czas zmieniamy dwa razy do roku - w marcu i w październiku. I to właśnie już w nocy, czeka nas zmiana czasu z letniego na astronomiczny, zwany potocznie zimowym. Zegarki przestawiamy w nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 października). Wtedy o godzinie 3.00 cofamy wskazówki na 2.00, co daje nam dodatkową godzinę snu.

Zmiana czasu z letniego na zimowy podyktowana jest troską o gospodarkę. Decyduje o niej rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Nie ma konkretnych wyliczeń i dowodów na to, czy zmiana czasu daje nam korzyści, jeżeli chodzi o efektywność pracy i efektywność gospodarki - mówi dla Onet dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika. Co więcej, zdaniem ekonomistów zmiana czasu powoduje straty! Chociażby ze względu na pociągi, które tej nocy muszą zatrzymać się na godzinę.

Zobacz: Zmiana czasu 2016 na zimowy. Kiedy?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: