WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Franciszek Oremus nie żyje. Był jednym z ostatich Żołnierzy Wyklętych

Franciszek Oremus nie żyje. Był jednym z ostatich Żołnierzy Wyklętych

05.08.2016, godz. 22:41
znicz kondolencje żałoba świeca świeczka
foto: Dreamstime

Podpułkowik Franciszek Ludwik Oremus został pochowany w Izdebniku koło Krakowa. Jeden z ostatnich Żołnierzy Wyklętych zmarł w wieku 91. lat. Po wojnie trafił do więzienia za działalność niepodległościową. Jego rodzinę represjonowano do końca lat osiemdziesiątych

Ppłk Franciszek Oremus zmarł w wieku 91 lat w Krakowie. Uroczystości jednego z ostatnich Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Izdebniku 5 sierpnia 2016 roku. Oremus od kwietnia 1941 roku był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej w Placówce Izdebnik w Obwodzie Wadowice Okręgu ZWZ-AK Śląsk. Podczas Akcji ''Burza'' został szefem sekcji rozpoznania w Oddziale Partyzanckim ''Limba'' w składzie 4. Batalionu 12. Pułku Piechoty AK Grupy Operacyjnej ''Śląsk Cieszyński''. Po wojnie był żołnierzem Drugiej Konspiracji Niepodległościowej. W styczniu 1946 roku współorganizował Oddział Partyzancki ''Błyskawica II'' działający w strukturze Okręgu Krakowskiego Zrzeszenia ''Wolność i Niezawisłość''. W listopadzie 1948 roku został aresztowany przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po przesłuchaniach, podczas których był torturowany, został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Więziono go we Wronkach oraz w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. W czerwcu 1956 roku Franciszek Oremus został zwolniony na mocy amnestii. Do 1986 roku był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Franciszek Oremus został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz innymi odznaczeniami.

Pogrzeb Franciszka Oremusa odbył w kościele p.w. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Izdebniku koło Krakowa. W uroczystościach pogrzebowych udział wziął m.in. p.o. szefa Urzędu Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

ZOBACZ: Pogrzeb Łupaszki na Powązkach. Prezydent Duda: Przywracamy godność Polsce

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: