WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Gliwice. Dożywocia za brutalny mord na małżeństwie

Gliwice. Dożywocia za brutalny mord na małżeństwie

18.07.2017, godz. 18:04
sąd, sędzia, wymiar sprawiedliwości
wymiar sprawiedliwości foto: Super Express

Sąd Okręgowy w Gliwicach wydal wyrok na sprawców brutalnego morderstwa, do jakiego doszło w 2001 r. w tym mieście. Spośród piątki oskarżonych dwóch bandytów zostało skazanych na dożywocie. Zdaniem sądu to oni zabili Dorotę i Zbigniewa Sobańskich, wcześniej dokonując porwania. Pozostali bandyci otrzymali niższe wyroki. Sąd uznał, że jedynie pomagali w uprowadzeniu i morderstwie.

Przez kilkanaście lat los Doroty i Zbigniewa Sobańskich, małżeństwa z Gliwic (woj. śląskie) pozostawał nieznany. Byli poszukiwani jako zaginieni. Kiedy do zbrodni powrócono po 14 latach udało się uzyskać DNA jednego z uczestniczących w przestępstwie bandytów. Okazał się nim być Piotr S.. Drobny złodziej został zatrzymany i zaczął współpracować z policją i wyjawił, co stało się z małżeństwem. Wyznał śledczym, że para została porwana, trzymana przez kilka dni w bunkrze, a na końcu gliwiczanie zostali zamordowani i zakopani. Pomysłodawcą zabójstwa był Vladimirs A. Twierdził, że Sobańscy byli winni komuś pieniądze. Nigdy jednak nie ujawniono rzekomego dłużnika- zleceniodawcy zbrodni.

Makabryczną opowieść Piotra S. wkrótce udało się potwierdzić – policja w lesie na terenie Gliwic wykryła grób małżeństwa. Ustalenie pozostałych uczestników zbrodni nie było już trudne. To Roman C., Vladimirs A., Bogdan G. i Tobiasz W.

Trzej pierwsi zostali oskarżeni o zabójstwo małżeństwa.  Dziś usłyszeli wyrok. Roman C. i Vladimirs A. zostali skazani na dożywocie. - Nie ma wątpliwości, że małżonkowie zostali uprowadzeni i zamordowani. Kobieta została zakneblowana i się udusiła. Mężczyzna został skatowany, doznał rozległych obrażeń i zmarł – mówił sędzia Adam Chodkiewicz.

Na ogłoszenie wyroku doprowadzeni zostali wszyscy oskarżeni. Roman C. gdy usłyszał wyrok dożywocia krzyknął „wychodzę” i został odprowadzony przez policjantów. Pozostali wysłuchali także uzasadnienia wyroku.

Roman C. może się ubiegać o przedterminowe zwolnienie po odbyciu 40 lat kary. Vladimirs A., aby zwrócić się z podobnym wnioskiem musi przesiedzieć 35 lat. Łagodniej został  potraktowany Piotr S. Sąd uznał, że wobec jego współpracy z wymiarem sprawiedliwości  i tego, że bezpośrednio nie brał udziału w katowaniu ofiar jego wyrok może być niższy. Natomiast Tobiasz W. i Bogdan S. usłyszeli wyrok za udział w porwaniu. Muszą odsiedzieć 3 i pół roku więzienia.

Tobiasz W. i Roman C. mają na koncie podobną brutalną zbrodnię. Ci ciekawe popełnili ją trzy lata po zabójstwie Sobańskich. W 2004 r. porwali młode małżeństwo Pawła i Małgorzaty Siudzińskich, których także skatowali i zakopali w lesie. Wtedy policji udało się szybko ustalić sprawców i zatrzymać. W tamtej sprawie obaj skazani odsiadują dożywocie.

Zobacz także: Bijatyka pięciu mężczyzn w Biedronce! Polała sie krew

autor: Przemysław Gluma zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: