WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska ŚDM: Franciszek w oknie papieskim udziela rad młodym małżeństwom [ZDJĘCIA] RELACJA NA ŻYWO

ŚDM: Franciszek w oknie papieskim udziela rad młodym małżeństwom [ZDJĘCIA] RELACJA NA ŻYWO

28.07.2016, godz. 15:41
Papież już w Krakowie
Papież Franciszek foto: EAST NEWS

Światowe Dni Młodzieży 2016. Dziś drugi dzień wizyty papieża w Franciszka w Polsce - w planach Ojciec Święty ma wizytę w klasztorze sióstr prezentek, ma także zamiar odwiedzić ciężko chorego kardynała Franciszka Macharskiego. O 10.30 rozpocznie się uroczysta msza święta krakowskich Błoniach. Pamiętajcie, że na SE.pl przeprowadzimy relację na żywo drugiego dnia wizyty papieża Franciszka.

Światowe Dni Młodzieży 2016. Dziś drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce - Ojciec Święty ma w planach odwiedzić siostry prezenterki oraz ciężko chorego kardynała Franciszka Macharskiego. Po wizycie w szpitalu, papież pojedzie do Częstochowy, gdzie będzie modlił się pod wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. O godzinie 10.30 papież odprawi uroczystą mszę na krakowskich Błoniach. O godzinie 17 papież ma się spotkać z prezydentem Krakowa - wtedy symbolicznie odbierze klucze od prezydenta miasta. Wieczorem Ojciec Święty ma się pojawić w oknie przy ulicy Franciszkańskiej 3. Pamiętajcie, że na SE.pl będziemy prowadzić relację na żywo z drugiego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Relację prowadzimy również na naszym Snapczacie oraz na profilu facebookowym Super Expressu.

20:21 Franciszek apeluje teraz o wspólną modlitwę za młode małżeństwa i nowożeńców. Na koniec zwraca się z prośbą do wiernych "Módlcie się też za mnie". To były ostatnie słowa Ojca Świętego wypowiedziane podczas dzisiejszego wystąpienia w tzw. oknie papieskim na ul. Franciszkańskiej 3.

20:11 Papież dotarł już na ul. Franciszkańską 3. Z tzw. okna papieskiego pozdrowił wiernych. Potem przyszedł czas na podziękowania. Ojciec Święty znowu zwrócił się do młodych ludzi. Tym razem do tych, którzy decydują się na ślub. "Młodzi ludzie, którzy się pobierają, są odważni. Dziś nie jest łatwo założyć rodzinę. Do tego trzeba mieć odwagę. Gratuluję wam, że jesteście ludźmi odważnymi". Dalsza wypowiedź Ojca Świętego skupia się właśnie na młodych małżonkach. Papież podkreśla rolę wdzięczności. Mówi również o przebaczeniu, które jest bardzo ważne dla budowania zdrowych relacji. "Proszę, dziękuję, przepraszam - proszę abyście zapamiętali te słowa, tak ważne dla małżeństwa".

19:28 Ważna informacja dla pielgrzymów i mieszkańców Krakowa dotycząca komunikacji miejskiej:

19:15 To koniec przemówienia papieża Franciszka. Jego kazanie wzruszyło pielgrzymów. Na twarzach wielu widać było łzy. Teraz czas na wspólne odmówienie modlitwy "Ojcze nasz". Na koniec mszy na Błoniach papież udziela wiernym błogosławieństwa. Teraz tłum wychucha radosnymi oklaskami i okrzykami. Błogosławieństwo papieża zakończyło dzisiejszą mszę na Błoniach. Jednak to nie koniec uroczystności. Ojciec Święty zaraz wróci na ul. Franciszkańską, tymczasm na Błoniach nadal trwają uroczystości.

19:08 I kolejne ważne przesłanie do młodych: "Jeśli upadasz, to popatrz czasem do góry. A jeśli znowu upadasz? Znowu popatrzcie do góry. Tam jest Jezus".

19:00 "Martwi i sprawia mi ból, gdy spotykam młodych, którzy odeszli na emeryturę, którzy się poddali, kiedy jeszcze nie rozpoczęli gry. Kiedy widzę młodych ze smutną twarzą, jakby ich życie nie miało wartości. To trudne, a zarazem jest dla nas wyzwaniem, kiedy ludzie młodzi porzucają swoje życie w poszukiwaniu oszołomienia. (...) Zastanawiające jest, gdy widzisz młodych, którzy tracą swoje życie, za sprzedawcami fałszywych iluzji. Oni okradają was z tego, co jest w was najlepsze. Tacy młodzi są - młodzi emeryci. Młodzi, którzy przed walką odrzucają ręcznik, którzy wchodzą w fałszywe iluzje, oszołomienie. Dlatego zgromadziliśmy się, aby sobie pomóc nawzajem"

18:55 Papież Franciszek w swoim przemówieniu podkreśla, że młodzi ludzie mają siłę i entuzjazm do zmienia świata. Jednocześnie mówi o miłosierdziu, również w kontekście aktualnych problemów społecznych, z którymi zmaga się Europa: "Serce miłosierne otwiera się na uchodźców i emigrantów".

18:50 "Drodzy młodzi, w tych dniach Polska ta szlachetna ziemia przybiera się świątecznie. W tych dniach Polska chce być wiecznym obliczem miłosierdzia. (...) Nie ma nic piękniejszego, niż podziwianie pragnień, zaangażowania, pasji, energii z jaką wielu młodych ludzi przeżywa swoje życie" - zwrócił się do młodych Ojciec Święty

18:47 "Wreszcie się spotykamy, dziękuję za to gorące powitanie. Dziękuję kardynałowi Dziwiszowi, biskupom, kapłanom, zakonnikom i wszystkim, którzy wam towarzyszą" - rozpoczął swoją przemowę Ojciec Święty. Franciszek nawiązał do działalności Jana Pawła II "W ojczystej ziemi św. Jana Pawła II chciałbym mu podziękować. Za to, że wymarzył i dał impuls do tych spotkań. Towarzyszy on nam z nieba".

18:42 Rozpoczyna się msza. Czas na czytanie ewangelii w różnych językach. Już za chwilę do wiernychy przemówi papież Franciszek.

18:10 Rozpoczął się pochód młodzieży z flagami. Jako pierwsza Ojca Świętego wita Afryka. Następnie na scenie pojawia się młodzież z flagami wszystkich krajów Ameryki Południowej. Są i przedstawiciele Australii, Azji, Europy.

18:00 Młodzież tańczy krakowiaka. Na koniec pokaz tańca indyjskiego, tanga argentyńskiego, przedstawiciel tańców afrykańskich. To doskonały pokaz integracji międzynarodowej poprzez taniec

17:50 Papieża wita przemowami młodzież z Filipin, Polski, Brazylii. Papież dostał biały plecak pielgrzyma. Taki sam jaki dostały tysiące pielgrzymów

17:45 Hymnem Światowych Dni Młodzieży witany jest papież Franciszek.

17:30 Franciszek z papamobila całuje w policzek małą dziewczynkę.

17:18 Tłumy stojące wzdłuż trasy przejazdu tramwaju wiwatują na cześć Papieża.

17:00 Przy krakowskim hejnale dochodzi do przekazania Papieżowi kluczy do bram miasta. Teraz Franciszek pojedzie tramwajem na Błonie. W tramwaju są już siostra Chmielewska z adoptowanym synem Arturem i pozostałą delegacja. Większość pasażerów to osoby niepełnosprawne.

16:40 Tymczasem Błonia powoli zapełniają się tłumami pielgrzymów. Nie przeszkadza im nawet coraz silniejszy deszcz.

16:30 Przekazanie kluczy do bram miasta oraz przejazd Papieża tramwajem może imeć kilka minut opóźnienia - informuje tvp.info.

16:00 Papież dotrze na krakowskie Błonie...tramwajem. Tam zostanie oficjalnie przywitany przez uczestników ŚDM.

14:30 Papież odpoczywa już na Franciszkańskiej. Obiad przygotowywały dla niego siostry, które gotowały już dania dla dwóch poprzednich papieży. Franciszek miał okazję posmakować typowo polskiej kuchni, choć nie zabrakło akcentu argentyńskiego oraz włoskiego.

13.40 Papież Franciszek wrócił już do Krakowa. Około godziny 17 Ojciec Święty ma się spotkać z prezydentem Krakowa.

 

12.55 W mszy w Częstochowie brał udział Jarosław Kaczyński:

 

 

12.50 Papież Franciszek wróci do Krakowa helikopterem:

 

12.30 Kolejny miły gest ze strony papieża Franciszka:

 

12.20 Zakończyła się uroczysta msza święta z udziałem papieża Franciszka.

 

12.15 Prymas Polski ofiarował papieżowi drewniany krzyż.

 

12.00 Rozpoczęła się komunia święta.

11.50 Według szacunków, w mszy świętej uczestniczy 500 tysięcy ludzi.

 

11.25 Zakończyło się kazanie papieża Franciszka.

11.05 Ojciec Święty podczas homilii nawiązuje do ewangelii św. Jana.

 

10.52 Rozpoczęło się kazanie papieża Franciszka.

10.50 Podczas mszy odczytano ewangelię według świętego Jana o Kanie Galilejskiej.

 

10.35 W mszy świętej uczestniczy premier Beata Szydło.

 

10.30 Podczas celebracji ołtarza, papież potknął się pod ołtarzem. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało.

 

10.27 Rozpoczęła się uroczysta msza święta w Częstochowie pod przewodnictwem papieża Franciszka.

 

10.20 Trwają ostatnie przygotowania do mszy świętej. Wezmą w niej udział biskupi, przedstawiciele rządu oraz para prezydencka.

 

10.10 Papież podarował Jasnej Górze złotą różę.

10.00 O godzinie 10.30 rozpocznie się msza święta. Weźmie w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda.

9.55 Tuż przed wejściem do kościoła, papież pobłogosławił niepełnosprawną dziewczynkę.

9.50 W Częstochowie trwają ostatnie przygotowanie do mszy, której przewodniczył będzie papież Franciszek.

 

9.35 Papież Franciszek właśnie dojechał do Częstochowy. Ze swojego papamobile właśnie pozdrawia mieszkańców miasta. Przypomnijmy, że o godzinie 10.30 ma się rozpocząć uroczysta msza święta z udziałem uczestników Światowych Dni Młodzieży.

 

9.30 Ks. Józef Kloch wyjaśnił, dlaczego papież zdecydował się na podróż samochodem do Częstochowy.

 

9.20 Jak widać, tłumy ludzi przyszły przywitać papieża Franciszka do Częstochowy.

 

8.40 Papież pojechał samochodem do Częstochowy na własne życzenie. Jednak niewykluczone, że do Krakowa wróci helikopterem.

 

8.00 Papież Franciszek zrezygnował podróży helikopterem i do Częstochowy uda się samochodem. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami - policja będzie zamykać czasowo odcinki A4, S1 oraz DK1.

7.40 Ojciec Święty właśnie udał się do szpitala, gdzie przebywa kardynał Franciszek Macharski.

7.30 Papież obecnie przebywa na terenie zakonu sióstr prezentek.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: