WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Pielgrzymi zachwyceni Polską

Pielgrzymi zachwyceni Polską

25.07.2016, godz. 02:00
Pielgrzymi zachwyceni Polską
foto:

Już są! Opanowali Kraków, ale pełno ich też w innych miastach Małopolski i Podkarpacia. Niektórzy przyjechali już tydzień temu, aby lepiej poznać ojczysty kraj Jana Pawła II. I dosłownie pieją z zachwytu nad naszą gościnnością, kulturą i. kuchnią. - Polska? Mniam, mniam!!! - mówią uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

Skąd przyjechali? Zewsząd! - Ja jestem z Timoru Wschodniego, takiej wyspy koło Australii - mówi James Illing (19 l.). Spotkaliśmy go w Przemyślu, gdzie stacjonuje 700 pielgrzymów z 13 krajów świata, m.in. Konga, Gabonu, Peru, Jamajki, Kamerunu i Wysp Zielonego Przylądka. Już pierwszego dnia pobytu James doznał szoku.

- To przez wasze pierogi! Są cudowne, pierwszy raz w życiu jadłem coś takiego! - rozaniela się. Wtóruje mu 21-letnia Yasea Eaher z Gabonu, którą zachwyciły placki ziemniaczane i szarlotka. - Panią Dorotę, u której nocuję, poprosiłam, żeby upiekła ją dla mojej rodziny. Jest super! Jadłam też wasze papieskie ciastka z kremem. A to jest już niebo!

Ksiądz Tadeusz Biały, koordynator ŚDM z Przemyśla, zapewnia, że młodym nie brakuje żadnych atrakcji. - Chętnie uczestniczą w zajęciach integracyjnych. Pokazujemy im nasze zabytki, kulturę, muzykę i częstujemy tym, co mamy najlepsze. Z relacji młodych wiem, że goście z Malezji bali się jeść kiszone ogórki, twierdząc, że są zepsute. Ale gdy spróbowali, przynieśli na zajęcia kilka słoików, żeby poczęstować kolegów.

W Krakowie spotkaliśmy pielgrzymów z maleńkich Wysp Cooka położonych na Oceanie Spokojnym. Byli w podróży kilka dni. Włożyli wiele trudu, aby tu dotrzeć. Wczoraj zwiedzili Centrum Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach, modlili się w kaplicy Jana Pawła II przy relikwii z jego krwi. - Polska jest piękna! - podsumowała 57-letnia Nana.

Zobacz: Dyspensa z okazji ŚDM! Gdzie dziś można jeść mięso?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: