WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska SUPER TEMAT. Dramaty na polskich porodówkach: Zabójcze porody

SUPER TEMAT. Dramaty na polskich porodówkach: Zabójcze porody

12.05.2017, godz. 14:45
noworodek, poród
noworodek, poród, szpital foto: Dreamstime

Prokuratura bada okoliczności śmierci dziecka, które zmarło podczas 14-godzinnego porodu w szpitalu w Świebodzinie (woj. lubuskie). Lekarz położnik odmówił matce cesarskiego cięcia i Miłosz urodził się siny, nie dawał znaku życia. Reanimacja nie pomogła. Takie zabójcze porody nie są wcale rzadkością! Już w lipcu ubiegłego roku Naczelna Izba Kontroli ostrzegała w swoim raporcie, że na polskich porodówkach nie jest dobrze. Tej wstrząsającej sprawie NOWA TV i Super Express poświęcili kolejny odcinek programu SUPER TEMAT.

Oddziały położnicze często wymagane standardy zachowują tylko na papierze. NIK wytyka nie tylko tragiczny ich stan, niedostateczne wyposażenie i braki kadrowe. Pacjentki nie mogą też korzystać z tego, co gwarantuje im prawo. Na przykład nie dostają znieczulenia, bo nie ma anestezjologów. W niektórych skontrolowanych szpitalach lekarze pracowali bez przerwy kilka dni. Rekordzista aż 151 godzin!

Czy to się zmieni? Ministerstwo Zdrowia pod rządami ministra Konstantego Radziwiłła podjęło decyzję o wycofaniu się z pakietu gwarantującego kobietom standardy opieki okołoporodowej w ramach akcji "Rodzić po Ludzku".

Jak zatem zaufać lekarzowi, który w każdej jednostkowej sytuacji powinien rozpoznać zagrożenie? I dlaczego państwowe porodówki przypominają hotele robotnicze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz już dziś w programie "Super Temat" w NOWA TV o godz. 18.55.

Super temat - program NOWA TV i Super Expressu. Nasi dziennikarze mogą zająć się również i Twoim przypadkiem, Twoją sprawą. Pisz do nas na adres e-mail: internet@se.pl.

Zobacz także: Zabójstwo dziennikarza z Mławy. Znamy wyrok!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: