WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Będzie pomnik Kaczyńskiego przed pałacem?

Będzie pomnik Kaczyńskiego przed pałacem?

03.08.2017, godz. 11:31
WOJEWODA ROBI TWIERDZĘ Z RATUSZA.
foto: Super Express

Wojewoda mazowiecki pozbawia miejskiego konserwatora uprawnień do nadzorowania zabytków. - To nie jest zamach na samorząd! - przekonuje Zdzisław Sipiera z PiS. Ale stołeczni politycy PO ten ruch interpretują jednoznacznie: - Teraz działaczom PiS będzie łatwiej postawić pomnik Lecha Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Wojna między PiS a PO o pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej trwa od dawna. Prezydent Warszawy wskazała dla monumentów miejsca przy Trębackiej i Focha oraz przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Ale w partii Jarosława Kaczyńskiego wciąż wydają się one niereprezentatywne. - Oczywiście chciałoby się, by pomnik Lecha Kaczyńskiego stał przy Pałacu Prezydenckim, ale na razie to niemożliwe - mówił niedawno poseł PiS Jacek Sasin. Miejsce dla każdego pomnika wskazuje Rada Warszawy, a jeśli jest to teren zabytkowy, to także konserwator . Do tej pory było to w gestii stołecznego konserwatora, mianowanego przez prezydenta stolicy. Od jesieni jednak jego uprawnienia przejmie wojewódzki konserwator Jakub Lewicki - wskazany przez wojewodę. Czy PiS będzie teraz łatwiej postawić pomnik prezydenta na Krakowskim Przedmieściu? - Oczywiście, że będzie łatwiej - komentuje Michał Czaykowski z PO (38 l.), szef komisji ładu przestrzennego w Radzie Warszawy. Boi się, że o to chodzi w zabraniu miastu nadzoru nad zabytkami. Wojewoda wprost się do tego nie odnosi. - Dziś nie ma żadnego wniosku, więc nie ma tematu pomników. A nadzór powinien być kompetencją rządową, a nie samorządową - stwierdza Zdzisław Sipiera. Skarży się, że przez ostatnie lata miejski konserwator zyskał zbyt szeroką władzę, a urzędnicy wojewody "czuli się jak petenci". - Ja jednoosobowo nie będę się ustosunkowywał. Zdecyduje grono ekspertów - deklaracji co do pomnika unika też Jakub Lewicki.

A wniosku należy się spodziewać wkrótce. PiS zakończył już pierwszy etap konkurs na projekt pomników smoleńskich w stolicy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: