WARSZAWA: Najpiękniejsze GROBY PAŃSKIE w Warszawie - ZDJĘCIA

2012-04-09 17:54

Wielka Sobota przypomina nam o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. W kościołach w całej Warszawie już przed Liturgią Wielkiego Piątku wystawiono groby, przy których wierni mogą adorować ciało Chrystusa Zbawiciela. Na pamiątkę Tego, który umarł, abyśmy my mogli żyć.

Zwyczaj tworzenia Grobu Pańskiego pochodzi z Palestyny, od XVI w. kultywowany jest w kościołach w Polsce. W wybranym miejscu świątyni umieszcza się figurę zmarłego Chrystusa oraz monstrancję okrytą przezroczystym welonem - symbolizującym całun, w który został owinięty Zbawiciel.

W Wielki Piątek w katedrze św. Floriana na Pradze przed Grobem Pańskim "wyrósł" trawnik, na którym rozkwitły kępki stokrotek. W Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego ciało Chrystusa spoczęło w symbolicznym, usypanym z piasku grobie w otoczeniu leśnych kwiatów.

Poruszający Grób Pański tradycyjnie pojawił się też w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. - Olbrzymia plansza ukazuje zasnute chmurami niebo, a w oddali miasto z całym jego przepychem oraz tłum ludzi. Obok przysłoniętego czarnym całunem ciała Jezusa wierni widzą zniszczone tablice z dziesięcioma przykazaniami, a nad wszystkim napis "Wybrali Barabasza... a ja?" - opowiadał w Wielki Piątek ksiądz proboszcz Bogdan Bartołd (52 l.). - Chcieliśmy w ten sposób skłonić do refleksji i postawienia sobie pytania, czy Bóg na pewno jest w naszych sercach na pierwszym miejscu. Chociaż zostawił nam wolną wolę, jeśli zrezygnujemy z bożego punktu odniesienia, szybko poczujemy się zagubieni i zmiażdżeni przez otaczający świat - wyjaśnił duszpasterz.

Aby zobaczyć najpiękniejsze groby, najlepiej wybrać się na zorganizowany spacer, który zajmuje około trzech godzin. Zbiórka dziś pod kościołem św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży o godz. 9.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki