Se.pl wiadomości polska Wiek EMERYTALNY dla mężczyzn. Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę

Wiek EMERYTALNY dla mężczyzn. Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę

30.12.2012, godz. 07:59 / aktualizacja 28.01.2014, godz. 15:55
Donald Tusk
foto:

Od 1 stycznia będzie stopniowo podwyższany i wyrównywany wiek emerytalny Polaków. Mężczyźni będą pracowali o dwa lata dłużej. W tabelach obok każdy pan może dokładnie sprawdzić, kiedy przejdzie na nową emeryturę.

Aktualny jeszcze wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ale wkrótce to się zacznie zmieniać. Bo rząd Donalda Tuska (55 l.) zdecydował, że Polacy od 1 stycznia 2013 roku będą pracowali dłużej.

Zmiany nie dotyczą mężczyzn, którzy urodzili się przed 1948 rokiem! Pierwsi mężczyźni, którzy będą dłużej pracować, to panowie urodzeni w styczniu 1948 roku. Oni mają pracować o miesiąc dłużej w porównaniu z aktualnymi zasadami (czyli wiek emerytalny osiągnął po 65 latach i jednym miesiącu). Natomiast wszyscy panowie urodzeni po październiku 1953 roku będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat. - To są kroki, to jest postępowanie, które może nam zagwarantować nie na rok czy na pięć lat, ale na trwałe bezpieczeństwo finansów publicznych. A to ludzkim językiem oznacza bezpieczeństwo finansowe właśnie tych, którzy będą uzależnieni od systemu emerytalnego. Gdybym nie miał pełnego przekonania, że bezpieczeństwo polskich emerytów dziś i w przyszłości zależy od tego kroku, nie proponowałbym tego - argumentował Tusk, uzasadniając decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: