Wybory, urna wyborcza, głosowanie

i

Autor: East News

Wybory prezydenckie 2015. Głosowanie korespondencyjne. Jutro mija termin zgłoszeń!

2015-04-26 18:11

W nadchodzących wyborach prezydenckich każdy wyborca będzie miał możliwość głosowania korespondencyjnego. Do tej pory w taki sposób mogły głosować tylko osoby, które mieszkają poza granicami Polski oraz niepełnosprawni. Teraz to się zmieniło. Na czym polega gołsowanie korespondencyjne, jakie trzeba spełnić wymagania, kiedy i gdzie zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Sprawdź!

Do tej pory z głosowania korespondencyjnego mogli korzystać Polacy, którzy mieszkali za granicą oraz niepełnosprawni. Takie prawo funkcjonowało od 2011. Jednak w zbliżających się wyborach prezydenckich z takiej formy oddania głosu może skorzystać każdy wyborca. Aby wziąć udział w głosowaniu w sposób korespondencyjny trzeba zgłosić się do urzędu gminy albo miasta, do 27 kwietnia. Zgłosić można się ustnie, pisemnie, pocztą elektroniczną, faksem. Zgłoszenie musi zawierać: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, zaznaczenie o które wybory chodzi oraz adres, na który powinien zostać przesłany pakiet wyborczy. Wyborca słabowidzący lub niewidzący, może poprosić także o dołączenie do wyborczego pakietu nakładki z zapisem w alfabecie Braille'a.  Zgłoszenie powinno zawierać także oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru w danej gminie. Osoba, która wnioskuj o możliwość głosowania korespondencyjnego zostanie włączona w spis wyborców w obwodzie dostosowanym do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Jeżeli okaże się, że wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego nie spełnia wymogów, to wyborca zostanie poproszony o uzupełnienie zgłoszenia. Powinien to zrobić do 3 dni od daty odebrania wezwania. Jeśli zaś zgłoszenie będzie poprawne, wtedy pakiet wyborczy trafi do wyborcy w ciągu 7 dni, najpóźniej do 4 maja. Istnieje także osobiste odebranie pakiety, ale trzeba to zaznaczyć we wniosku.

W pakiecie wyborczym będzie: karta do głosowania, zaadresowana koperta zwrotna, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu (jest to potrzebne, by uznać głos za ważny), nakładka na kartę (jeśli osoba o to poprosiła). Jeśli ktoś zapomni odesłać wraz z głosem oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu, taki głos nie będzie policzony.

Zobacz: Bronisław Komorowski się BOI? Nie chce wziąć udziału w debacie przed wyborami

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki