Pieniądze banknoty

i

Autor: Adam Nocoń

Wylicz swój kapitał początkowy

2015-06-26 4:00

Kapitał początkowy jest istotną częścią twojej emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość. Jeśli pracowałeś ponad 25 lat w starym systemie emerytalnym i zarabiałeś średnią krajową, może stanowić nawet trzy czwarte świadczenia. Od 1 maja 2015 r. kapitał początkowy wyliczany jest według zmienionych zasad. Dzięki temu wiele osób może zwiększyć swoją emeryturę.

Dla kogo kapitał początkowy

Od 1999 roku każdy ubezpieczony ma w ZUS swoje konto, na którym zapisywane są jego składki. Przedtem nie były one rozliczane indywidualnie, więc sam musisz odtworzyć sumę zgromadzonych wcześniej składek. Na tej podstawie ZUS wyliczy ci twój kapitał początkowy, czyli tę część twojej emerytury, na którą pracowałeś przed 1999 r. Kapitał początkowy ma służyć oszacowaniu, jaka kwota składek powinna być przypisana do twego indywidualnego konta ubezpieczeniowego na koniec 1998 roku, gdyby wówczas konta takie istniały.

ZUS wyliczy ci kapitał początkowy, jeśli:

* urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.

* przed 1 stycznia 1999 r. opłacałeś za siebie składki na ubezpieczenie społeczne (np. prowadziłeś działalność gospodarczą) lub składki za ciebie płacił pracodawca.

Kapitał początkowy może być także ustalony osobie urodzonej przed 1949 r., która spełnia następujące warunki:

* zgłosi wniosek o emeryturę po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2008 r. i wystąpi o obliczenie świadczenia według nowych zasad

* osiągnęła powszechny wiek emerytalny

* może udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna) - z zastrzeżeniem, iż okresy nieskładkowe mogą być uwzględnione w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych

* kontynuowała ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

* we wniosku zaznaczy, że wnosi o obliczenie emerytury według nowych zasad.

Po otrzymaniu takiego wniosku ZUS obliczy emeryturę według nowych i wcześniejszych zasad. Będzie ją wypłacał w korzystniejszej dla ciebie wysokości.

Liczy się każdy dzień

Podstawę obliczenia emerytury, ustalanej według nowych zasad stanowi suma kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Do wyliczenia kapitału początkowego potrzebne są informacje o zarobkach i stażu pracy z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z okresu sprzed 1999 roku lub z 20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed 1999 rokiem. Przy obliczaniu łącznego okresu składkowego i nieskładkowego ZUS uwzględnia lata, miesiące i dni.

Uwaga! Kapitał, niezależnie od tego kiedy będzie wyliczony na twoim koncie, zostanie zapisany z datą wsteczną 1 stycznia 1999 r., bez względu na to, kiedy zostanie przesłany do ZUS wniosek wraz z dokumentami o jego ustalenie i kiedy zostanie wydana decyzja ustalająca jego wysokość. ZUS musi przyjąć twój wniosek o ustalenie kapitału początkowego w każdym czasie, ale powinien być zgłoszony najpóźniej razem z wnioskiem o emeryturę.

Od czego zależy wysokość twego kapitału początkowego

* długości okresów składkowych i nieskładkowych przed rokiem 1999,

* podstawy wymiaru - wynagrodzenie i wszystkie składniki wynagrodzenia, od których były opłacone składki na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r.

* współczynnika p - służy do obliczenia tzw. części socjalnej (część socjalna to 24 proc. kwoty bazowej)

Urlop wychowawczy przed rokiem 1999 = lata składkowe

Okresy składkowe to przede wszystkim okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast okresy nieskładkowe to występujące w czasie aktywności zawodowej okresy, w których nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Do 1 maja br. czas urlopu wychowawczego kobiet, które przed 1999 rokiem opiekowały się dziećmi, był traktowane przez ZUS jako okresy nieskładkowe. Obecnie zaliczany jest do okresów składkowych. Na czym polega różnica? Okresy składkowe są wliczane do kapitału początkowego według wskaźnika 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury, natomiast nieskładkowe - 0,7 proc. za każdy rok. To przekłada się na wysokość kapitału początkowego, a od niego w dużej mierze zależy wysokość emerytury. Dlatego matki, którym ZUS wyliczył emeryturę z uwzględnieniem kapitału początkowego, a które opiekowały się dziećmi przed 1999 r., powinny złożyć wniosek o jego przeliczenie, a otrzymają wyższy wskaźnik za lata sprawowania tej opieki(jeśli tego nie zrobią, to ZUS dokona tego przeliczenia z urzędu).

Kapitał z całego okresu studiów

Za okres studiów ZUS też wylicza kapitał początkowy. Jednak do 1 maja br. obowiązywało ograniczenie - lata studiów, liczone jako okresy nieskładkowe, nie mogły przekroczyć 1/3 okresów składkowych. Było to rozwiązanie niekorzystne dla osób, które miały krótki staż pracy przed 1999 rokiem i nie mogły w całości lat nauki w szkole wyższej doliczyć. Po zmianie przepisów absolwenci będą mieli wyliczony kapitał z całego okresu studiów. Nieważne, jak długo pracowali przed 1999 rokiem. Muszą tylko udowodnić w momencie przejścia na emeryturę 15 lat stażu pracy - ale nie ma znaczenia, czy pracowali przed czy po 1999 roku. Liczą się wszystkie lata. Czas studiów jest nadal traktowany jako okres nieskładkowy i nadal obowiązuje ograniczenie do 1/3 okresów składkowych, ale jest to liczone w porównaniu do całego okresu zatrudnienia (do wszystkich okresów składkowych), a nie tylko w porównaniu do końca 1999 r. Dlatego doliczenia lat studiów będzie można dokonać dopiero przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury, a nie przy wyliczaniu kapitału początkowego. ZUS będzie miał obowiązek uwzględnić okresy studiów wyższych w tym wymiarze, który może być korzystniejszy dla przyszłego emeryta. Jeżeli natomiast ktoś miał już wcześniej ustaloną emeryturę, może złożyć wniosek o przeliczenie i ponowne ustalenie wysokości emerytury. W takiej sytuacji ZUS przeliczy kapitał początkowy według nowych zasad..

Jakie dokumenty do ustalenia kapitału początkowego

* wniosek o ustalenie kapitału początkowego (druk ZUS Kp-1),

* kwestionariusz , w którym będą wpisane wszystkie okresy zatrudnienia do 31 grudnia 1998 roku (składkowe i nieskładkowe) - druk ZUS Rp-6,

* świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzające okresy zatrudnienia oraz inne dowody dla potwierdzenia okresów składkowych i nieskładkowych,

* zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), potwierdzające okresy zatrudnienia oraz osiągane wynagrodzenie, które wystawia pracodawca, albo legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Zobacz: Lato w mieście Katowice 2015. ZABAWY, ATRAKCJE, KONKURSY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki