Super Express» Wydarzenia» Kraj» 1 MAJA - Międzynarodowe ŚWIĘTO PRACY. Co to za ŚWIĘTO. Obchody, ZNACZENIE, pochodzenie ŚWIĘTA PRACY. 1 MAJA 2012, 1 MAJA pochodzenie święta, 1 MAJA ŚWIĘTO PRACY, 1 maja CO TO ZA ŚWIĘTO, 1 maja obchody w Polsce, ŚWIĘTO PRACY 1 MAJA, ŚWIĘTO PRACY OBCHODY W POLSCE, Święto Pracy

1 MAJA - Międzynarodowe ŚWIĘTO PRACY. Co to za ŚWIĘTO. Obchody, ZNACZENIE, pochodzenie ŚWIĘTA PRACY

1 maja od 1890 roku obchodzone jest Międzynarodowe Święto Pracy. Święto to upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. W Polsce 1 maja to dzień ustawowo wolny od pracy.

Święto 1 maja wprowadzono by upamiętnić strajk robotników w Chicago w 1886 r. Protest w Chicago był częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Robotnicy protestowali przeciwko niskim płacom, bardzo złym warunkom pracy oraz 12-godzinnemu dniowi pracy.

W Polsce Święto Pracy jest dniem wolnym. Święto ogłoszono w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych. W czasach PRL-u święto to miało ogromną wagę. Zwano je także Świętem Klasy Robotniczej i hucznie obchodzono. Odbywały się wtedy liczne pochody i manifestacje. Na ulice wylegały tłumy, jako że uczestnictwo w części uroczystości było obowiązkowe.

Kiedy komunizm upadł, 1 maja stracił na znaczeniu. Nadal jednak organizowane są wiece, pochody czy zgromadzenia

Święto pracy obchodzone jest nie tylko w Europie. W Ameryce Północnej świętuje się tak zwany Labour Day. Wypada ono zawsze w pierwszy poniedziałek września. Z kolei a Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zależności od stanu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida