Warszawiacy, strzeżcie się kieszonkowców!

2009-12-06 20:03

Ponad 1800 osób padło już w tym roku ofiarami grasujących w Warszawie kieszonkowców. Policja ostrzega, że przed świętami ich ataków może być jeszcze więcej.

Każdego dnia w stolicy grasuje około 100 złodziei kieszonkowych, którzy stają się szczególnie aktywni zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia. Wtedy każdy z nas myśli o gwiazdkowych prezentach i zaaferowany rusza w tłum na wielkie zakupy. W dodatku z dużą gotówką i kartami kredytowymi w kieszeni. Tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy ofiarami tego rodzaju przestępców padło 1816 osób. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że liczba ta może być większa, gdyż nie każdy zgłasza kradzież kieszonkową, często myśląc, że najzwyczajniej w świecie dokumenty i portfel zostały zgubione, a nie ukradzione - tłumaczy policjant z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej.

Każdego dnia od samego rana do walki z kieszonkowcami rusza też kilkudziesięciu policjantów ze specjalnej sekcji tzw. kieszonek Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego. Funkcjonariusze ci zajmują się wyłącznie wyłapywaniem kieszonkowców grasujących w stolicy. W tym roku zatrzymali już 50 takich złodziei (ostatnio tydzień temu trzech, na gorącym uczynku w Śródmieściu). Odzyskali też skradzione portfele z pieniędzmi o łącznej wartości 27,5 tys. zł.

Złodzieje kieszonkowi grasują najczęściej w autobusach i tramwajach, w sklepach i centrach handlowych oraz na bazarach, w restauracjach i na dworcach.

- Zawodowy kieszonkowiec nie wyróżnia się niczym wśród pasażerów. Jest najczęściej w średnim wieku, chodzi dobrze ubrany. Bywa nawet uprzejmy, czym potrafi uśpić czujność podróżnych. Jednak gdy nadarza się okazja, potrafi ją perfidnie wykorzystać - przestrzega nadkom. Marcin Szyndler (33 l.) ze stołecznej policji. - Kieszonkowcy stronią od przemocy, dlatego nie należy się ich bać, tylko widząc ich w akcji, należy zdecydowanie reagować i wezwać policję. Spłoszeni uciekają - wyjaśnia oficer.

Jak ustrzec się przed kieszonkowcem:

radzi nadkom. Marcin Szyndler (33 l.) ze stołecznej policji

- Podziel większą sumę pieniędzy na kilka części i nie trzymaj ich w jednej kieszeni.

- Płacąc w sklepie, nie pokazuj innym stojącym przy kasie, że masz dużo pieniędzy.

- Torebkę na pasku noś zawsze z przodu.

- Klucze od domu i samochodu noś w innym miejscu niż dokumenty.

- Torby i pakunki trzymaj zawsze przed sobą. = Unikaj dużego tłoku i pustych wagonów.

- Nie zasypiaj w trakcie podróży.

Tu grasują kieszonkowcy:

- W autobusach i tramwajach jadących ul. Marszałkowską, Nowym Światem, Świętokrzyską, Krakowskim Przedmieściem, Al. Jerozolimskimi od Dworca Centralnego do Zachodniego, Puławską, al. Niepodległości, al. Jana Pawła II, Kijowską, Targową, al. Solidarności, przez rondo Waszyngtona i pl. Zawiszy.

- Na dworcach - Centralnym, Wschodnim, Zachodnim, Wileńskim, Stadion, Śródmieście, WKD.

-  W centrach handlowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki