1 listopada zostań w domu, nie wyjeżdżaj! Apel premiera na Wszystkich Świętych

2020-10-23 14:08 M550i
Korki, zakorkowane ulice
Autor: pixabay Korki, zakorkowane ulice

Nie tak dawno rozważaliśmy czy w związku z rozwojem epidemii cmentarze zostaną zamknięte. Nic nie wskazuje, by rząd miał się decydować na zamknięcie bram nekropolii, ale apel jest jasny. 1 listopada powinniśmy odpuścić sobie wyjazdy i pozostać w domu. Wszystko po to, by nie tłoczyć się w związku z dniem Wszystkich Świętych.

1 listopada co roku jest okresem korków i wzmożonego ruchu na drogach. Tym razem może być jednak inaczej. Wszystko zależy od tego, czy kierowcy spędzą dzień Wszystkich Świętych w domu, a wizytę na cmentarzach odłożą na inny moment. To okazja by uniknąć nie tylko męczącej jazdy ale i ryzyka zakażenia w skupisku ludzi na cmentarzu.

Sprawdź: Transport zbiorowy, zasady przemieszczania się od 24 października. Cała Polska w czerwonej strefie

Apel premiera dotyczy wyjazdów 1 listopada

Premier zaapelował, byśmy 1 listopada nie spotykali się z rodziną przy grobach, a zamiast tego zostali w domu. Choć nekropolie prawdopodobnie nie zostaną zamknięte, warto rozważyć odwiedzenie grobów w innym terminie. Te zalecenia mają na celu ograniczenie tłoku na cmentarzach. Choć i dla zmotoryzowanych mają znaczenie.

Dowiedz się: W samochodzie NIE TRZEBA zakrywać ust i nosa! TO POTWIERDZONE! Nowy zapis w rozporządzeniu

Z punktu widzenia kierowców odpuszczenie sobie wyjazdu 1 listopada ma tak naprawdę same zalety. Jeśli ruch w drodze na i z cmentarzy rozłoży się w czasie, możemy uniknąć nerwów i stracimy mniej czasu w korkach. Wszystkich Świętych to zawsze newralgiczny moment, w którym dochodziło do wielu wypadków i kolizji, zwłaszcza w okolicach nekropolii. Ewentualne stłuczki i wypadki w tym okresie mogą być szczególnie dotkliwe w obecnych warunkach epidemii.

Niezależnie od tego, co zdecydujemy, pamiętajmy by na drodze dostosowywać prędkość do warunków jazdy i zachowywać szczególną ostrożność, zwłaszcza w obrębie uczęszczanych dróg sąsiadujących z cmentarzami. 

Najnowsze