Cena wynosi 1,1 mln zł netto! Za co się tyle płaci? Rolls-Royce Ghost pokazany w Warszawie - ZDJĘCIA

2020-09-18 6:48 Rafał Mądry

Po zaledwie 17 dniach od światowego debiutu, zupełnie nowy Rolls-Royce Ghost został pokazany w Polsce. Auto wycenione na minimum 250 tys. euro netto, miało swoją prezentację w salonie Rolls-Royce Motor Cars Warsaw. Druga generacja Ghosta z wyjeżdżającą z maski figurką Spirit of Ecstasy, już na zdjęciach i filmach wygląda imponująco, za to na żywo dosłownie powala swoim majestatem i uderzającą precyzją wykonania.

Rolls-Royce Motor Cars Warsaw w 2011 roku został autoryzowany jako partner serwisowy i stał się oficjalnym dealerem w 2013 roku, zapewniając pełen zakres usług sprzedażowych i posprzedażnych. To właśnie w salonie zlokalizowanym na ulicy Ostrobramskiej na Pradze-Południe, u wyłącznego dealera legendarnej brytyjskiej marki na terenie kraju, można kupić najdroższe samochody osobowe w Polsce. W końcu cena nowego Rolls-Royce’a Ghosta rozpoczyna się od 250 tys. euro netto. 

Przeczytaj: Wnętrze z milionem przeszyć. Oto różany Rolls-Royce Phantom, stworzony na specjalne zamówienie

Wprowadzony do sprzedaży w 2009 roku Rolls-Royce Ghost to najlepiej sprzedający się model w 116-letniej historii marki. To właśnie ten samochód wpłynął na decyzję o rozbudowie fabryki w Goodwood oraz sprawił, że Rolls-Royce stał się prawdziwie międzynarodową marką. Po 11 latach przyszedł jednak czas na zmiany, a ich owocem jest najbardziej zaawansowany technologicznie samochód w historii producenta luksusowych aut.

2021 Rolls-Royce Ghost druga generacja
Autor: Rafał Mądry Nowy Rolls-Royce Ghost zaprezentowany w Warszawie

Mniej wizualnego przepychu

Nowy Ghost jest perfekcyjny w swojej prostocie, choć stworzenie czystego otoczenia było jednym z największych wyzwań. Projektantom przyświecał minimalizm i oszczędna forma, podkreślone przez staranny dobór niezwykłych materiałów wykończeniowych we wnętrzu. Wzornictwo zostało starannie przemyślane w sposób nie rzucający się w oczy, przez co mierzące ponad 5,5 metra długości auto choć wygląda, jak typowy Rolls-Royce, nie ocieka aż takim wizualnym przepychem. 

Zobacz również: Rolls-Royce Cullinan po tuningu Spofec wygląda jak wyjęty z teledysku amerykańskiego rapera

Estetyka wnętrza podąża za tymi samymi zasadami minimalizmu. Odrzucono nadmiar detali oraz nieistotne ozdoby, nie tylko po to, aby stworzyć bardziej relaksujące, przytulne miejsce, ale także po to, by właściciele mogli pełniej czerpać satysfakcję z obcowania z wykorzystanymi materiałami oraz możliwościami personalizacji. Zupełne nowości to rozświetlona gwiazdami tablica rozdzielcza po stronie pasażera, co jest subtelnym nawiązaniem do podsufitki imitującej rozgwieżdżone niebo. Osłona chłodnicy Pantheon Grille jest delikatnie podświetlana, a kultowa technologia elektrycznie otwieranych drzwi została jeszcze bardziej udoskonalona.

2021 Rolls-Royce Ghost druga generacja
Autor: Rafał Mądry Nowy Rolls-Royce Ghost zaprezentowany w Warszawie

Masa udoskonaleń

Projektanci, inżynierowie oraz rękodzielnicy mocno się przy tym pojeździe napracowali. Samochód został oparty na autorskiej, aluminiowej konstrukcji, otrzymał drzwi wykonane w 100% z aluminium i jak mówią jego twórcy, odznacza się wyjątkową sztywnością skrętną podnoszącą komfort jazdy. W modelu tym wdrożono technologie takie, jak napęd na cztery koła i skrętność czterech kół, nadając tym samym Ghostowi całkowicie nową osobowość.

Nie przegap: Wstać, szef idzie! Nowy Rolls-Royce Cullinan Black Badge jest mocniejszy i bardziej luksusowy - WIDEO

Nie bez powodu producent informuje, że to najbardziej zaawansowany technologicznie model marki Rolls-Royce. Zapewnienie, że powietrze we wnętrzu kabiny będzie idealnie czyste, było jednym z największych wyzwań w całej historii marki. Potwierdzają to również inne elementy wyposażenia: reflektory LED i światła laserowe o zasięgu ponad 600 m, asystenci świateł, w tym układ rozpoznający zwierzęta i pieszych, który działa w dzień i w nocy, system wykrywający zmęczenie kierowcy.

Pojazd wyposażono także m.in. w: układ którego wchodzą cztery kamery z funkcją widoku panoramicznego, widok 360 stopni, widok z lotu ptaka, aktywny tempomat, ostrzeżenie przed kolizją, ostrzeżenie przed ruchem poprzecznym, ostrzeżenie o niezamierzonym zjechaniu z pasa ruchu, asystent pasa ruchu, najbardziej zaawansowany na rynku wyświetlacz head-up 7x3 o wysokiej rozdzielczości, hotspot Wi-Fi, funkcję automatycznego parkowania, najnowsza nawigacja i system multimedialny.

2021 Rolls-Royce Ghost druga generacja
Autor: Rafał Mądry Nowy Rolls-Royce Ghost zaprezentowany w Warszawie

Potężne V12 pod maską

Samochód napędza umieszczona za przednią osią jednostka V12 Twin-Turbo o pojemności 6,75 l. W ten sposób inżynierom udało się uzyskać idealny rozkład masy 50:50. Jednostka ma moc 571 KM i 850 Nm. Auto od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,8 s, a jego prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h. Aby spełnić oczekiwania klientów, maksymalny moment obrotowy jest dostępny już od 1,6 tys. obr./min. W samochodzie można liczyć na perfekcyjną akustykę. Zestrojone częstotliwości drgań elementów sprawia, że w kabinie panuje idealna cisza. Wiele zmian wprowadzono w podwójnie izolowanej przegrodzie podwozia oraz konstrukcji paneli podłogowych.

Przeczytaj: Wnętrze z milionem przeszyć. Oto różany Rolls-Royce Phantom, stworzony na specjalne zamówienie

Nowy Ghost ma napęd na 4 koła, układ czterech kół skrętnych i zawieszenie pneumatyczne. Poważnie zostało przeprojektowane podwozie z systemem zawieszenia Planar gwarantujący jeszcze większy komfort. Podczas podróży tym autem pasażerom ma towarzyszyć wrażenia płynnej, przypominającej lot jazdy po drodze, jakiego nie zapewnia żaden inny samochód. Ghost z wyprzedzeniem przygotowuje zawieszenie na wyboje na drodze. Systemem Flagbearer wykorzystuje kamery, aby monitorować nawierzchnię drogi przed samochodem i przygotować zawieszenie na ewentualne zmiany w nawierzchni oraz system satelitarnej nawigacji, Satellite Aided Transmission.

Najnowsze