Wstać, szef idzie! Nowy Rolls-Royce Cullinan Black Badge jest mocniejszy i bardziej luksusowy - WIDEO, GALERIA

2019-11-08 15:51 Jan Guss-Gasiński

Debiutuje Rolls-Royce Cullinan Black Bagde, czyli najmocniejszy i najbardziej luksusowy wariant brytyjskiego SUV-a, jaki kiedykolwiek zawita na salonach. Culinnan Black Badge napędza podwójnie doładowana jednostka benzynowa V12 o pojemności 6,75-litra. Nieskazitelna kultura pracy i ogromna moc 600 KM pozwala rozpędzić tego blisko 3-tonowego potwora do 100 km/h w mniej niż 5 sekund.

Wersje Black Badge pojawiły się już w takich modelach jak Dawn, Wratih czy Ghost, jednak jest to pierwszy raz, kiedy to specjalne traktowanie trafiło do modelu Cullinan. Wariant Black Badge od lat charakteryzuje się większą ekskluzywnością, podniesioną mocą i jeszcze szerszym wachlarzem dostępnych konfiguracji.

Sprawdź: Rolls Royce Phantom skasowany przez mechanika! Rąbnął luksusowym autem w betonowy słup

Za napęd niezmiennie odpowiada podwójnie doładowana jednostka benzynowa V12 o pojemności 6,75-litra, która w wersji Black Badge generuje 600 KM i 900 Nm momentu obrotowego. Za pomocą 8-stopniowej skrzyni automatycznej Cullinan pomimo masy własnej na poziomie 2,8-tony rozpędza się do 100 km/h w nie całe 5 sekund. Prędkość maksymalna została natomiast zablokowana elektronicznie do 250 km/h.

Black Badge to również lepsze podzespoły, takie jak zmodyfikowane zawieszenie i układ hamulcowy, a także system "Intuicyjnej Przepustnicy", który zmienia charakterystykę pracy automatycznej przekładni. Kolejnym dodatkiem jest przycisk "Low" przy lewarku zmiany biegów, którego aktywacja sprawia, że z rur wydechowych zaczyna wydobywać się znacznie głębszy bulgot.

Zobacz: Rolls Royce za kilka milionów zderzył się z taksówką. Kierowca po wypadku wsiadł w ... Ubera [GALERIA, WIDEO]

Facet w czerni

Karoseria auta — jak na Black Badge przystało — została całkowicie pokryta czernią. Podobnie stało się z przednim grillem, wszystkimi chromowanymi listwami, końcówkami układu wydechowego oraz najbardziej charakterystycznym elementem auta, jakim jest Duch Ekstazy, czyli statuetka wysuwająca się z maski. Topowy wariant Black Badge można także rozpoznać po 22-calowych kutych felgach, czerwonych zaciskach i żółtych liniach ręcznie namalowanych na nadwoziu. 

Rolls-Royce Cullinan Black Badge (2020)
Autor: Rolls-Royce Rolls-Royce Cullinan Black Badge (2020)

Wnętrze także zostało zachowane w ciemnej tonacji, poza kilkoma żółtymi dodatkami. Mowa tu między innymi o dekorach na desce rozdzielczej, kontrastowych zdobieniach na fotelach, żółtymi opcjonalnymi stolikami w bagażniku czy boczkach drzwi.

Przeczytaj także: Blacharz-magik. Wyklepie nawet rozbite Lamborghini - WIDEO

Poza tym wszystkie świecące się plastiki zostały zastąpione przez włókno węglowe i czarną jak smoła skórę. Rolls-Royce Cullinan Black Badge to także pierwszy taki Cullinan, który otrzymał dodatkowe 1344 diód, które nocą tworzą na podsufitce piękne, gwieździste niebo.

Rolls-Royce Cullinan Black Badge (2020)
Autor: Rolls-Royce Rolls-Royce Cullinan Black Badge (2020)

Kosmiczna cena

Rolls-Royce nie jest autem, które widujemy na co dzień, a to zasługa jego kosmicznych cen. Cullinan Black Badge oczywiście kontynuuje tę tradycję, ponieważ jego cena w Stanach Zjednoczonych wynosi co najmniej 382 tys. dolarów (ok. 1 475 759 zl).

Najnowsze