Długi weekend na drogach. Nie będzie taryfy ulgowej, wielu kierowców się zdziwi!

2021-06-02 11:16
Policja, kontrola drogowa
Autor: Policja kontrola drogowa

Długi, czerwcowy weekend bez wątpienia będzie w tym roku stał pod znakiem wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach. Otwarte hotele i miejsca noclegowe oraz w większości zniesione obostrzenia to wyzwanie również dla policjantów drogówki, która będzie pilnować porządku na drogach. Funkcjonariusze będą również egzekwować nowe przepisy. Wygląda na to, że nie każdy kierowca o nich słyszał!

Tegoroczny weekend czerwcowy będzie dla wielu okazją, by pierwszy raz od wielu miesięcy wyjechać na urlop do hotelu czy pensjonatu. Przedsmak wakacji z pewnością będzie widać również na drogach - wzmożony ruch jest w najbliższych dniach niemal gwarantowany. Ci, którzy planują weekendowy wyjazd, muszą liczyć się z korkami, zatorami i wzmożonymi działaniami kontrolnymi policji, która będzie z całą surowością egzekwować nowe przepisy. O czym należy pamiętać?

SprawdźOd 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku! Nowy przepis został wymierzony w nadpobudliwych kierowców

Nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku. Opisywaliśmy je na naszych łamach, ale z pewnością nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z nowych obowiązków. Brak szeroko zakrojonych działań informacyjnych ze strony państwa sprawia, że niektórzy mogą być zaskoczeni. A jak wiadomo, nieznajomość prawa wcale nie zwalania od jego przestrzegania.

Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

W najbliższych dniach funkcjonariusze policji będą sprawdzać, czy kierowcy stosują się przede wszystkim do nowych przepisów obowiązujących w rejonie przejść dla pieszych. Od 1 czerwca 2021 roku pieszy ma pierwszeństwo już w momencie wchodzenia na przejście, a nie tak jak do tej pory, w momencie, gdy znajduje się już na pasach. Oznacza to, że de facto znika pojęcie "wtargnięcia" na przejście - bezwzględne pierwszeństwo zmusza kierowców do jeszcze większej ostrożności w rejonie przejść. 

PisaliśmyOd 1 czerwca nowe zasady jazdy w nocy! Zapomnij o starym przyzwyczajeniu

Ważne z punktu widzenia weekendowych i wakacyjnych wyjazdów jest również nowe prawo dotyczące odstępu między samochodami na drogach ekspresowych i autostradach. Od 1 czerwca 2021 roku minimalna odległość musi być równa prędkości podzielonej na pół. Wynik wyrażony w metrach to dystans, jaki powinniśmy zachować na drogach szybkiego ruchu, więc przykładowo na "ekspresówce" będzie to 120/2 = 60 metrów.

Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Warto również pamiętać, że wśród nowych przepisów pojawił się również taki, który zrównuje ograniczenia prędkości w dzień i w nocy. Teraz, w obszarze zabudowanym przez 24 godziny na dobę obowiązuje limit 50 km/h. 

Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE