Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku! Nowy przepis został wymierzony w nadpobudliwych kierowców

2021-05-27 14:42
Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku
Autor: Policja Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku

Od 1 czerwca 2021 roku zacznie obowiązywać nowy zapis w Prawie o ruchu drogowym. Mowa o przestrzeganiu minimalnych odstępów, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą jadąc tym samym pasem ruchu na autostradzie lub drodze ekspresowej. Regulacja ta pozwoli policjantom tępić niebezpieczne zachowania nadpobudliwych kierowców i ukrócić tak zwaną "jazdę na zderzaku".

W dniu 1 czerwca 2021 roku w życie wschodzi szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jednym z nowych obowiązkowych przepisów (art. 19 ust 3a) będzie wymóg przestrzegania minimalnych odstępów od pojazdów. Jazda na zderzaku to niezwykle ryzykowana praktyka, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, takich jak autostrady i drogi ekspresowe. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku

Niedostosowanie prędkości, a co za tym idzie i odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku, to przyczyna wielu zdarzeń drogowych. W sytuacji awaryjnej, która wymaga natychmiastowego działania, kierowca nie ma żadnych szans na szybką reakcję. W przypadku niezachowania odpowiedniej odległości ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiając zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Nagłe wyhamowanie pojazdu jadącego z przodu zmusza jadących z tyłu do gwałtownego hamowania, przez co nierzadko dochodzi do karambolu. Należy pamiętać, że praw fizyki oszukać się nie da i żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Nowy przepis i jego zastosowanie w praktyce obrazuje zamieszczony film.

Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze