Nowe fotoradary będą piekielnie skuteczne! Przed mandatem nie uciekną nawet motocykliści?

2022-04-27 16:28
Bezkarni motocykliści pod okiem GITD
Autor: ARKADIUSZ ZIÓŁEK/East News Bezkarni motocykliści pod okiem GITD

Motocykl bez tablicy rejestracyjnej, a kierujący w kasku. Osoba, która takim pojazdem z nadmierną prędkością mija fotoradar, jest dla inspektorów Inspektoratu Transportu Drogowego nieuchwytna. Nowe fotoradary, które niebawem pojawią się na drogach, mają skończyć z bezkarnością motocyklistów. Czy jest się czego bać?

Kierowcy jednośladów, podobnie jak kierowcy osobówek i zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, mniej lub bardziej przekraczają dozwoloną prędkość. I choć na drogach wszystkich obowiązują te same przepisy, ta pierwsza grupa w wielu sytuacjach nie ponosi konsekwencje za swoje czyny. Jak to możliwe? To bardzo proste, bowiem gdy fotoradar zrobi zdjęcie motocykliście, którego maszyna nie ma z przodu zamontowanej tablicy rejestracyjnej, sprawa jest zamknięta. Motocykliści poruszający się ze zbyt dużą prędkością mogą obawiać się tylko funkcjonariuszy z "suszarkami" lub nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami.

Pościg pod Kołobrzegiem. Motocyklista miał powody do ucieczki

Koniec z bezkarnością

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zamierza zrobić z tym porządek. W najbliższych miesiącach blisko 250 fotoradarów zostanie zastąpionych nowymi fotoradarami, które będą wyposażone w druga kamerę, co pozwoli odczytać funkcjonariuszom także tylne tablice rejestracyjne pojazdu. Motocykliści powinni mieć się na baczności, bo pierwsze testy nowoczesnych "skrzynek" już się odbyły.

Będą śledzić 32 pojazdy na 8 pasach jednocześnie

Pierwszą propozycją są francuskie fotoradary MESTA Fusion RN, których możliwości są imponujące. Mogą one bowiem śledzić aż do 32 pojazdów na 8 pasach jednocześnie. Drugą opcją jest urządzenie MultaRadar CD, które rozróżnia pasy ruchu i potrafi monitorować prędkość kilku pojazdów nawet 6 pasach w tym samym czasie. O tym, które urządzenia zajmą się pilnowaniem porządku na polskich drogach, zadecyduje przetarg. Do momentu, aż nowe radary staną przy drogach minie jeszcze trochę czasu - po rozstrzygniętym przetargu wykonawca będzie musiał zająć się trwającą zazwyczaj parę miesięcy instalacją i uruchomieniem systemu.

Sonda
Zostałeś kiedyś "ustrzelony" przez fotoradar?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE