kontrola drogowa

i

Autor: KMP Zielona Góra kontrola drogowa

Kilka dni po przeglądzie technicznym miał przebieg niższy o 22000 km

2020-01-04 18:35

Obowiązek sprawdzenia przez policjanta stanu licznika podczas kontroli drogowej, zaczyna przekładać się na ujawniane patologie. Tak było w przypadku Mercedesa kontrolowanego przez funkcjonariuszy z Konina, który zaledwie kilka dni po wykonanych badaniach technicznych miał na liczniku o 22000 kilometrów mniej.

Nowe przepisy funkcjonują dopiero kilka dni, a już odnotowywane są pierwsze nieprawidłowości wskazań drogomierzy. Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zmiana przepisów ma mocno ukrócić nielegalny proceder obniżania przebiegów aut. 

Policjanci z Konina zatrzymali do kontroli osobowego Mercedesa. W dniu 28 grudnia pojazd przeszedł przegląd techniczny, podczas którego diagnosta rutynowo spisał przebieg samochodu i odnotował go w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zaledwie kilka dni później ten sam samochód miał na liczniku mniej o blisko 22000 km. 

Przeczytaj też: Licznik cofnięty o ponad 46 tys. km! Dzięki nowym obowiązkom policjanci już ujawniają nieprawidłowości

Czy licznik się zepsuł i został wymieniony? Może się tak zdarzyć, ale taką wymianę trzeba zgłosić w ciągu 30 dni uprawnionemu diagnoście, który ten fakt odnotuje w systemie i wprowadzi nowe dane.

Biorąc za przykład skontrolowanego Mercedesa, nieuczciwy kierowca może po każdym przeglądzie cofnąć licznik nawet o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, jeżeli tylko pokonuje w roku naprawdę duże odległości. Jeśli przez pięć lat z rzędu licznik takiego auta cofnięty będzie o 20000 km, to kupujący taki samochód będzie „oszukany” na bagatela 100000 km.

Według nowych przepisów cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo. Sankcje przewidziane dla sprawcy lub zleceniodawcy zagrożone są karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE