1500 zł za przekroczenie prędkości. Od kiedy nowe przepisy?

2021-07-28 12:01
Kontrola drogowa
Autor: Policja Kontrola drogowa

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która drastycznie zwiększy wysokość kar za drogowe przewinienia. Mandaty za przekroczenie prędkości mają być srogie, a wysokość grzywny wzrośnie z 5 000 do 30 000 zł! Wśród planowanych zmian znalazło się wiele innych pomysłów, które dokręcą śrubę nieprzepisowym kierowcom. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Przekroczysz prędkość o 30 km/h? Otrzymasz mandat w wysokości 1500 zł, niezależnie od tego czy dopuściłeś się wykroczenia w terenie zabudowanym, czy na autostradzie. Rządowe plany dokręcenia śruby kierowcom są coraz bliższe realizacji. Rada Ministrów przyjęła projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje drastyczne podniesienie kwot mandatów i wprowadzenie wielu nowości, które nie przypadną do gustu zmotoryzowanym.

Wśród planowanych zmian mowa jest również o recydywie. Jeśli w ciagu dwóch lat drugi raz przekroczymy prędkość o 30 km/h, grzywna wyniesie minimum 3 000 zł. Za płatność mandatu na miejscu, przewidziana ma być 10-procentowa zniżka.

Zapłacimy więcej za OC?

Istotną zmianą będzie powiązanie wysokości składki OC z liczbą punktów karnych na naszym koncie. Branża ubezpieczeniowa czekała na ten ruch od dawna i nie jest tajemnicą, że wzrost cen dla nieprzepisowych kierowców jest bardziej prawdopodobnym scenariuszem niż ich obniżka dla tych, którzy zachowają "czyste konto". 

Zmiany obejmą również inne wykroczenia. Surowiej ma być karane omijanie zapór kolejowych (minimum 2000 zł mandatu), prowadzenie pojazdu bez uprawnień (1000 zł) czy jazda po alkoholu (przynajmniej 2500 zł, chyba że mowa o pojeździe innym niż mechaniczny - w tym przypadku będzie to minimum 1000 zł). W nowych przepisach położony zostanie również nacisk na ochronę pieszego, czego dowodem ma być kara za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych (1500 zł lub 3000 zł w warunkach recydywy). Jeśli sąd uzna, że manewrem ściągnęliśmy na pieszego zagrożenie zdrowia lub życia, będzie mógł zasądzić zakaz prowadzenia pojazdów. Nowe przepisy, które przyjął rząd wprowadzą również zmiany w kwestii punktów karnych, które pozostaną na naszym koncie dwa razy dłużej, bo przez 2 lata. Projekt zakłada również podniesienie grzywny z 5000 do 30 000 zł, a w postępowaniu mandatowym do 5000 zł.

Od kiedy nowe przepisy?

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt musi zostać przegłosowany w Sejmie i zostać podpisany przez Prezydenta. Mało prawdopodobne jest, by na ścieżce legislacyjnej coś poszło nie po myśli rządu. Możemy więc przypuszczać, że nowe prawo wejdzie w życie 1 grudnia 2021 roku. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE