Łada e-Largus

i

Autor: materiały prasowe Łada e-Largus

Cud techniki

Nadchodzi pierwsza elektryczna Łada. Rosyjska motoryzacja wstaje z kolan i upada na twarz

2022-08-10 9:59

Rosyjski przemysł motoryzacyjny nie daje sobie rady z produkcją aut wyposażonych w ABS i poduszki powietrzne, ale AwtoWAZ nie spuszcza z tonu i prezentuje koncept elektrycznego kombi. Znajome kształty zdradzają, że studyjny pojazd nie ma nic wspólnego z "nowym" samochodem.

Nadchodzi elektryczna Łada. W chwili premiery ma prawie 20 lat

Elektryczna Łada e-Largus ma być pierwszym seryjnie produkowanym elektrykiem koncernu AwtoWAZ, który po agresji Rosji na Ukrainę rozstał się z Renault. Nietrudno się domyślić, że bez francuskiego giganta, rosyjski przemysł motoryzacyjny praktycznie nie istnieje. Nowe auta wyjeżdżają z fabryki bez ABS i poduszek powietrznych, ale Rosjanie i tak starają się stwarzać pozory prężnej działalności, m.in. prezentując koncepcyjne auto elektryczne.

Łada e-Largus wygląda znajomo

Samochód, który widzimy na zdjęciu to nic innego jak 20-letnia Dacia Logan MCV, z elektrycznym napędem. Samochód znany jako Largus jest produkowany już od dłuższego czasu. Na potrzeby elektryfikacji, Rosjanie postanowili wyposażyć ją w elektryczny silnik i baterię, która ma zapewnić kilkaset kilometrów zasięgu. Nieoficjalne informacje mówią o zasięgu 400 km i zapewne nieprędko przekonamy się, czy te dane można włożyć między bajki. Do ewentualnej premiery jest jeszcze daleko. 

Łada e-Largus - koncept

i

Autor: materiały prasowe Łada e-Largus - koncept

Łada e-Largus ma być dostępna jako furgon i kombi

Elektryczna Łada ma być dostępna w wersjach furgon i kombi, w odmianach 5 i 7-osobowych. Odważne deklaracje, jak na producenta, który produkuje obecnie auta bez udogodnień i elementów wyposażenia znanych przemysłowi motoryzacyjnemu od ponad 30 lat. Kiedy ma zadebiutować elektryczna Łada, będąca przebraną, pełnoletnią Dacią?

Łada e-Largus - kiedy rynkowy debiut?

AwtoWAZ twierdzi, że jeżdżące prototypy będą gotowe w 2023 roku, a produkcja ruszy w 2024. Oczywiście - wszystko z pewnością pójdzie jak po maśle, podzespołów nie zabraknie, a dostawy będą szły pełną parą. Tak przynajmniej zakładają plany producenta, który po rozstaniu z Renault musi zadowolić się wytwarzaniem przestarzałych konstrukcji. 

Sonda
Czy rozważasz zakup auta elektrycznego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE