Niemieccy producenci aut byli w zmowie?

2017-07-23 21:10
Volkswagen Golf 2.0 TDI 150 KM DSG
Autor: Paweł Kaczor Volkswagen Golf 2.0 TDI 150 KM DSG

Jeszcze kilka dni temu, niemal jednocześnie, Audi jak i Mercedes rozpoczęły akcję serwisową mającą na celu polepszenie wydajności silników diesla. Teraz okazuje się, że zarówno one jak i Volkswagen czy BMW stworzyły kartel, którego zadaniem było ustalanie cen i wygaszenie konkurencji.

Tygodnik Der Spiegel ujawnił niepokojące informacje – koncern Volkswagen (czyli również Audi i Porsche), BMW oraz Daimler (Mercedes) przez lata współpracowały ze sobą, ustalając rozwój technologii, wybór poddostawców a nawet kosztów.  Taka sytuacja miała miejsce już od lat 90-tych ubiegłego wieku. W sprawę może być zamieszanych nawet 200 osób.

Zobacz też: Ile wspólnego ma BMW z Peugeotem? Więcej niż myślisz!

Źródło informacji twierdzi, że tzw. kartel miał być również w zmowie w sprawie ustalania wielkości zbiorników na roztwór mocznika AdBlue, którego rolą jest zmniejszenie emisji tlenków azotu w spalinach. BMW oficjalnie stwierdziło, że jedyna komunikacja z innymi markami była prowadzona na poczet rozwijanej infrastruktury i dostępu do tego płynu.

Sprawą zajmie się Komisja Europejska, a interesujący się sytuacją Niemiecki Urząd Antymonopolowy odmawia komentarza dotyczącego prowadzonego śledztwa. Eksperci w dziedzinie prawa spodziewają się pozwów od klientów, ale jak sami stwierdzają, udowodnienie strat finansowych nabywcy jest w praktyce niemożliwe.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE