OGROMNY zasięg, duża moc i KOSMICZNY kokpit. Mercedes EQS to limuzyna z przyszłości - GALERIA

Mercedes EQS, czyli w pełni elektryczny członek gamy nowej Klasy S, oferuje ogromny zasięg, dysponuje dużą mocą, a jego kokpit wygląda jak wyjęty ze statku kosmicznego. I choć to wszystko wygląda tak nierealnie, model EQS trafi na europejski rynek już w sierpniu tego roku, a niedługo później poznamy kolejne nowości z rodziny EQ. Co wiemy o elektrycznej "S-ce"?

Nowy Mercedes EQS to luksusowa limuzyna, która miłośnikom komfortowych podróży pozwoli na pełne wykorzystanie wszystkich zalet architektury dla samochodów całkowicie elektrycznych, zwłaszcza w zakresie przestrzeni i zasięgu (do 770 km). Do uzyskania takiego wyniku znacząco przyczyniła się ciężka praca inżynierów, którym udało się ustanowić nowy rekord świata w aerodynamice seryjnych samochodów – współczynnik oporu powietrza Cd ma wartość od 0,20 (wersja z 19-calowymi kołami AMG w trybie jazdy SPORT, dostępna od końca 2021 r.). Tym samym EQS spełnia wymagania stawiane progresywnej limuzynie w segmencie Klasy S.

Sprawdź: Debiutuje Mercedes EQA. Tak wygląda najtańszy elektryczny Mercedes - GALERIA

Nowa generacja pojazdów elektrycznych w segmencie luksusowym i klasie wyższej bazuje na specjalnej, skalowalnej pod każdym względem architekturze, którą można stosować we wszystkich seriach modelowych. Tym samym dzięki modułowej konstrukcji, parametry takie jak rozstaw osi i kół, a także wszystkie inne komponenty, zwłaszcza akumulatory, są „regulowane”. Pozwala to na optymalizację koncepcji pojazdu i spełnienie wszystkich wymagań zorientowanej na przyszłość rodziny modeli akumulatorowo-elektrycznych.

Mercedes EQS (2021)
Autor: Mercedes-Benz Mercedes EQS (2021)

Mercedes EQS - co o nim wiemy?

Meredes EQS będzie oferowany w kilku wersjach mocy. Podstawową odmianą będzie EQS 450+ z baterią 90 kWh (netto) o mocy 245 kW (333 KM) i 568 Nm. Najmocniejszą odmianą z kolei będzie EQS 580 4MATIC z baterią 107,8 kWh (netto) o imponującej mocy 385 kW (524 KM) i momencie obrotowym na poziomie 855 Nm. W zależności od wersji i wybranego wyposażenia zasięg będzie się różnił, jednak możliwe będzie przejechanie nawet do 770 km (WLTP).Maksymalna prędkość modelu EQS będzie wynosić 210 km/h.

Zobacz: Ma większe ekrany i mniejsze silniki. Znamy polskie CENY nowego Mercedesa Klasy C - CENNIK

Auto domyślnie będzie występować z napędem na tylnej osi, jednak z opcjonalnym napędem 4MATIC, drugi silnik pojawi się na przedniej osi. Mowa o nowoczesnych silnikach synchronicznych z magnesami trwałymi. Silniki będą wytrzymałe na wysokie temperatury i wielokrotne przyspieszenia. Warto także zaznaczyć, że producent zapewnia gwarancję na akumulatory, która obejmuje utratę pojemności i jest ważny przez okres 10 lat lub do 250 000 km.

Nowy Mercedes EQS (2021)
Autor: Mercedes-Benz Nowy Mercedes EQS (2021)

300 km w 15 minut

Na stacjach szybkiego ładowania EQS-a można ładować prądem stałym (DC) z mocą do 200 kW. Tym samym korzystając z szybkiego złącza można w ciągu zaledwie 15 minut uzbierać do 300 km zasięgu. Pokładowa ładowarka AC pozwala ładować samochód w domu lub w publicznych stacjach prądem przemiennym z mocą do 22 kW (zależnie od wersji). Ponadto do wyboru są różne inteligentne programy ładowania, które mogą być aktywowane automatycznie w zależności od lokalizacji, oraz funkcje takie jak ładowanie oszczędzające baterię.

Przeczytaj także: TYM Robert Lewandowski przyjechał do Andrzeja Dudy! Limuzyna LEPSZA od auta prezydenta? GALERIA

Nowy Mercedes EQS (2021)
Autor: Mercedes-Benz Nowy Mercedes EQS (2021)

Rekordowo smukły

Ze współczynnikiem oporu powietrza Cd od 0,20 EQS ma najlepszą aerodynamikę ze wszystkich seryjnych aut. Szczególnie zyskuje na tym dostępny zasięg. Nowy model jest również jednym z najlepszych pod względem komfortu akustycznego. Stoi za tym korzystny podstawowy kształt, przypominający coupé ze spłaszczoną przednią szybą, gładkie podwozie, żaluzja wlotu powietrza, obręcze aero, spojlery kół, tylny spojler zoptymalizowany pod kątem unoszenia i oporu powietrza.

Na drogach lada dzień

Nowy Mercedes EQS na europejski rynek trafi w sierpniu bieżącego roku. Następnie w ofercie pojawią się kolejne modele oparte na nowej architekturze Mercedes-EQ dla pojazdów na prąd: biznesowa limuzyna EQE oraz warianty EQS i EQE typu SUV. Na więcej szczegółów i polskie ceny musimy jeszcze chwilę poczekać.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze