Pierwszeństwo pieszych na przejściu! TO REWOLUCJA! Projekt nowelizacji przyjęty

2020-11-24 14:26 Rafał Mądry
Przejście dla pieszych
Autor: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault Przejście dla pieszych

Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed samochodami jeszcze przed przejściem dla pieszych. We wtorek 24 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wnoszący istotne zmiany do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Obniżona będzie również dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych.

Ta zmiana będzie rewolucją na polskich drogach. Aktualnie obowiązujące przepisy nakazują kierującym pojazdami podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Szykowane nowe regulacje wprowadzą kolosalną zmianę ponieważ nowa zasada będzie mówić o pierwszeństwie pieszych przed wejściem na przejście. Co to oznacza dla kierowców? Otóż teraz poza zachowaniem szczególnej ostrożności przed przejściem, obowiązkiem będzie dokładna obserwacja otoczenia „zebry” oraz ustąpienie pierwszeństwa pieszemu szykującemu się do wejścia na przejście, przed którym nie ma sygnalizacji świetlnej jasno regulującej ruch pieszych. Zadaniem kierowcy będzie stworzenie warunków do bezpiecznego przekroczenia jezdni przez pieszego - zarówno tego znajdującego się na przejściu, jak osoby szykującej się do przejścia.

Dowiedz się: Pojedziesz bez prawa jazdy już niebawem. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe obowiązki pieszych

Projekt ustawy mówiący o pierwszeństwie pieszych podczas wchodzenia na przejście mówi także o nowych obowiązkach samych pieszych. Poza zachowaniem szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pieszego będzie obowiązywał zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

Koniec z szybszą jazdą o 10 km/h w nocy

Kolejna ważna zmiana to zniesienie zezwolenia na szybszą jazdę w nocy. Aktualne przepisy drogowe pozwalają na szybszą jazdę o 10 km/h nocą w terenie zabudowanym od godziny 23:00 do 5:00. Teraz to udogodnienie zniknie i nocą już nie będzie można przemieszczać się po mieście z szybkością do 60 km/h. Bez względu na porę doby dopuszczalna prędkość maksymalna wyniesie 50 km/h. Podstawą takiej decyzji jest troska o bezpieczeństwo pieszych. Droga hamowania pojazdu z szybkości 60 km/h jest dłuższa niż w przypadku hamowania z 50 km/h.

Warto wiedzieć: Stracisz prawo jazdy, gdy zrobisz TO. Nowe przepisy mają hamować agresywnych kierowców

Kiedy przepisy wejdą w życie? Tego jeszcze nie wiadomo. Aby nowe zasady miały moc prawną muszą zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Aby do tego doszło projekt po akceptacji w Sejmie musi jeszcze przejść przez Senat i na koniec trafić do podpisu prezydenta.

Najnowsze