Pojedziesz bez prawa jazdy już niebawem. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Policja, kontrola drogowa,
Autor: Tomasz Radzik

Wkrótce będzie to możliwe - prawo jazdy odłożymy w bezpieczne miejsce w domu, a konieczność wożenia go ze sobą przejdzie do historii. Od jakiegoś czasu nie jest wymagane wożenie dowodu rejestracyjnego, a nowe przepisy sprawią, że i ten dokument nie będzie nam potrzebny podczas kontroli drogowej. Kiedy nowe prawo wchodzi w życie?

Możliwość jazdy bez wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy coraz bliżej. Nowe przepisy wejdą w życie już 5 grudnia 2020 - tego dnia będziemy mogli z czystym sumieniem zostawić prawo jazdy w domu i wsiąść za kierownicę bez konieczności posiadania przy sobie "prawka", dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowana wspólnie przez ministerstwa infrastruktury i cyfryzacji, została przyjęta w sejmie w lipcu tego roku.

Sprawdź: Polacy HARUJĄ na nowe auta coraz dłużej! Ceny rosną, a pensje nie chcą

Za ustawą opowiedziało się 325 posłów. Dwóch było przeciw, a 118 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja jest częścią tzw. pakietu deregulacyjnego i wprowadza szereg innych zmian, dotyczących m.in. rejestracji samochodów nowych.

mPrawo Jazdy dołączy do usług aplikacji mObywatel

mPrawo Jazdy pojawi się w aplikacji mObywatel 5 grudnia 2020 roku - w portfelu cyfrowych usług dołączy do tych, które już dziś można stosować zamiennie z dokumentami w tradycyjnej formie.

Pakiet deregulacyjny, którego częścią są opisywane zmiany, zakłada również szereg innych nowości. Na przykład od 4 grudnia 2020, nie będzie już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po tym, jak skończą się w nim miejsca na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego. Ważną zmianą, zawartą w pakiecie jest również brak obowiązku wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu. Na te ułatwienia jeszcze poczekamy, przynajmniej do 2022 roku. 

Najnowsze