Prawo jazdy pozwoli Ci na WIĘCEJ! Większe uprawnienia i zmiany dla kierowców z kategorią B

Prawo jazdy
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Trwają prace nad projektem ustawy, który rozszerzy uprawnienia kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. Ministerstwo Infrastruktury opracowuje przepisy pozwalające m.in. na prowadzenie cięższych pojazdów. Jak podaje TVN24, powołując się na rzecznika ministerstwa, projekt jest obecnie rozpatrywany przez Rządowe Centrum Legislacji.

Czy już niebawem większość kierowców w Polsce będzie mogła sobie pozwolić na więcej? Tak wynika z opracowywanego w Ministerstwie Infrastruktury projektu ustawy, który rozszerza uprawnienia kategorii B o możliwość prowadzenia pojazdów cięższych niż dotychczasowe 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej. Jest jednak jeden haczyk.

SprawdźTwardy lockdown od 27 marca! Czy można się przemieszczać? Czy można pojechać do rodziny na Wielkanoc?

Według projektu ustawy, który obecnie jest rozpatrywany przez Rządowe Centrum Legislacji prawo jazdy kategorii B miałoby uprawniać do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 t, czyli o 750 kg cięższymi niż do tej pory. Te zasady miałyby jednak objąć pojazdy zasilane paliwami alternatywnymi, a więc dostawczakami wodorowymi, elektrycznymi, ale także tymi zasilanymi LPG i CNG.

Skorzystają "elektryki"

Takie dodatkowe uprawnienia eliminują ważny problem na drodze do elektryfikacji w miejskich dostawach. Dostawczaki i busy napędzane energią elektryczną mają dziś niewielki zasięg, z reguły nie przekraczający 150 km. To wynik kompromisu, który każe wybierać między pojemnymi, ciężkimi bateriami, a ładownością. Obowiązujący limit DMC 3,5 tony do pewnego stopnia ogranicza producentów aut użytkowych, którzy chcieliby zelektryfikować dostawcze vany w swojej gamie modelowej.

Projekt takiej ustawy wdraża dyrektywy unijne, a każde państwo członkowskie UE samo decyduje o terminie wprowadzenia nowych regulacji. Nie wiadomo na razie kiedy projektem zajmie się rząd. W tej sprawie, żaden termin nie został jeszcze wyznaczony.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze