Renault oszukiwało w testach spalin od kilkudziesięciu lat?

2017-03-16 15:13
Renault Megane GrandCoupe 1.6 dCi Intens
Autor: Paweł Kaczor Renault Megane GrandCoupe 1.6 dCi Intens

Francuskie Renault znajduje się w nie lada tarapatach. Jak donosi agencja AFP, od ponad 25 lat marka fałszowała wyniki czystości spalin, a o nieprawidłowościach wiedział cały zarząd firmy.

Agencja AFP powołuje się na raport przygotowany dla francuskiego ministerstwa gospodarki. Scenariusz oszustwa był typowy – elektronika wykrywała test homologacyjny, a wówczas silnik działał w zupełnie innym trybie. Takim, by auta śpiewająco zaliczały testy toksyczności. Niektóre źródła twierdzą, że o takim zagraniu wiedział też Carlos Ghosn, prezes zarządu.

Zobacz też: Volkswagen tworzy budżetową markę na wzór Dacii

Co więcej, kolejne informacje potwierdzają, że nie jest to jednorazowy wyskok marki, a oszustwa miały miejsce już od premiery Clio w 1990 roku! Niezależne testy również wskazują na znaczące różnice pomiędzy danymi katalogowymi a rzeczywistą emisją Clio IV czy Captura (o ponad 350%!) w przypadku dwutlenku węgla.

Renault oczywiście odrzuciło te oskarżenia, lecz giełda już zareagowała – akcje spółki straciły 3,2% wartości.

Problem zawyżonej emisji dotyczy nie tylko samochodów marki Renault – dostarczała ona przecież jednostki do Mercedesów, Nissanów czy Dacii.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE