Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Noga z gazu!

Wielka akcja policji. 21 września sięgną po wszystkie możliwe środki

2022-09-15 8:55

Wielka akcja policji od 16 do 22 września potrwa na drogach w całej Europie. W Polsce, szczególną datą będzie 21 września - policja sięgnie po wszystkie dostępne środki i zasoby, by egzekwować przepisy. Te działania mają konkretny cel - czy w tym roku uda się go zrealizować?

Wielka akcja policji. Roadpol Safety Days

Wśród wszystkich policyjnych akcji ta jest wyjątkowa - trwa bowiem w całej Europie. W tym roku, działania o nazwie Roadpol Safety Days potrwają od 16 do 22 września. W Polsce, "finałem" akcji będzie 21 września - to właśnie tego dnia, działania służb mają sprawić, że polskich drogach nie zginie ani jeden człowiek. W naszym kraju, pracy do wykonania w zakresie bezpieczeństwa jest całkiem sporo - w unijnych statystykach śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na milion mieszkańców, w 2021 zajęliśmy niechlubne, piąte miejsce od końca. Gorzej jest tylko w Bułgarii, Łotwie, Rumunii i Chorwacji.

Policjanci zwrócą uwagę na każde wykroczenie

Edukacyjny wymiar akcji nie wyklucza srogich mandatów i bezwzględnej rejestracji przewinień. Jak zauważa autokult.pl, powołując się na słowa nadkomisarz Joanny Biel-Radwańskiej z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, policjanci planują działania prewencyjne i spotkania edukacyjne w szkołach, ale na drogi trafi również cały dostępny sprzęt. Radary, większa liczba patroli, kaskadowe pomiary prędkości, a nawet drony - 21 września 2022 możemy spodziewać się wszystkiego!

Kontrola drogowa, pomiar prędkości

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Wielka akcja policji, a nowe przepisy

Kierowcy muszą mieć się na baczności. Już 17 września zacznie bowiem obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, a to oznacza, że wykroczenia, które 21 września nie umkną uwadze policjantów, zaowocują przyznaniem znacznej liczby punktów na nowych zasadach. Będzie ich więcej, a ich termin ważności skończy się dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu. Mundurowi zapowiadają, że w trakcie Roadpol Safety Days, będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia dotykające niechronionych uczestników ruchu. Chodzi o wymuszenia pierwszeństwa na pieszych, wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych czy niewłaściwe zachowanie względem rowerzystów. Nietrudno będzie stracić prawo jazdy lub zapłacić piekielnie drogi mandat - to właśnie te przewinienia są w taryfikatorze "wysoko punktowane" i wycenione szczególnie dotkliwie.

Sonda
Czy kary dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE