Atak zimy na drogach. Czy można jeździć na śniegu mając letnie opony?

2021-04-08 9:29 xDrive
Opona wielosezonowa Nokian Seasonproof
Autor: Maciej Lubczyński Opona wielosezonowa Nokian Seasonproof

Kwietniowa pogoda rzeczywiście przeplata trochę zimy, trochę lata. Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy można legalnie jeździć już na oponach letnich i czy nie odłożyć sezonowej wymiany opon w czasie. Rzucamy okiem na prognozę pogody i podpowiadamy co zrobić w sytuacji, gdy pogoda płata figle.

Niewielu kierowców spodziewało się, że w kwietniu spadnie śnieg. Zaskoczeni mogą być Ci, którzy wymienili już opony na letnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy bez obaw i legalnie jechać autem z letnim ogumieniem, gdy ulice pokrywa biały puch?

SprawdźGdy myjesz samochód na myjni, pamiętaj O TEJ zasadzie! Uchroni cię przed utratą zdrowia

Legalnie - tak, ale bez obaw już nie do końca. W Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby kwestię sezonowej wymiany opon dlatego nie dostaniemy mandatu za zbyt wczesną lub zbyt późną wymianę opon na letnie. Jeśli mamy na kołach naszego auta letnie opony, warto przemyśleć czy na pewno musimy ruszać samochód w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Nokian Line SUV
Autor: Maciej Lubczyński Nokian Line SUV

Letnie, zimowe, a może wielosezonowe?

Kilkukrotnie dłuższa droga hamowania, o wiele gorsza kontrola nad samochodem i mizerna trakcja to oczywiste skutki jazdy na letnich oponach podczas opadów śniegu. Pogodowe fochy i niespodziewane opady śniegu są dobrym powodem, by zaczekać z wymianą opon lub zdecydować się na opony wielosezonowe. Większość takich produktów to tak naprawdę opony zimowe, w których zastosowano gumową mieszankę odporną na letnie warunki. W przypadku aut poruszających się głównie w mieście, całoroczne opony zazwyczaj będą bardzo dobrym wyborem.

A co mówi prognoza pogody? W najbliższych dniach czeka nas ocieplenie, a w weekend temperatury sięgną 20 stopni Celsjusza. Choć wszystko wskazuje na to, że wymiana na letnie opony jest jak najbardziej sensowną decyzją, nikt nie da nam gwarancji, że jeszcze przed majówką pogoda nas zaskoczy.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze