Atak zimy! Jeździsz autem? Prowadź TAK, a unikniesz stłuczki i mandatu!

2021-02-08 18:39
Jazda samochodem w zimie
Autor: Rafał Mądry Jazda samochodem w zimie

W całej Polsce panują trudne warunki do jazdy. Kierowcy mają do czynienia z oblodzonymi drogami, intensywnymi opadami śniegu oraz silnym wiatrem tworzącym śnieżne zaspy. Wszystko to wymaga cierpliwości od kierujących. Policja apeluje o rozwagę i ostrożną jazdę. IMGW ostrzega o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych. Na drogach panują utrudnienia, a służby porządkowe nie nadążają z pracą przy wezwaniach do interwencji.

Mróz w połączeniu z obfitymi opadami śniegu stwarza trudne warunki do prowadzenia pojazdów. Policja apeluje do kierowców o szczególną uwagę i zdjęcie nogi z gazu. Drogowcy pracując w pocie czoła nie nadążają z usuwaniem zalegającego śniegu, przez co jezdnie nie tylko te boczne, są bardzo śliskie. Kiedy drogi pokryte są śniegiem należy szczególnie pamiętać o zachowaniu właściwego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Większość z kolizji, do których dochodzi w takich warunkach, to najechania na tył pojazdu poprzedzającego. Zostawmy sobie bezpieczną odległość na ewentualne manewry.

Przeczytaj: Nie odśnieżysz auta - możesz dostać mandat! Policja przypomina, że "wizjer" nie wystarczy

Przed ruszeniem w podróż trzeba bezwzględnie odśnieżyć dokładnie samochód. Jest to nie tylko obowiązek każdego kierującego, który wynika z przepisów, ale zdroworozsądkowa troska o bezpieczeństwo. Kierując pojazdem musimy mieć zachowaną dostateczną widoczność we wszystkich kierunkach, szyby muszą więc być oczyszczone z lodu i śniegu. Śnieg przylepiający się do karoserii może zasłaniać kierunkowskazy i światła. Dodatkowo, czapa śniegu z dachu pojazdu w czasie jazdy prawdopodobnie spadnie na jezdnię, pozostając na niej i stwarzając niebezpieczeństwo dla pozostałych. Przypominamy, za poruszanie się nieodśnieżonym samochodem może grozić mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.

Dowiedz się: Zasady zimowej jazdy autem pod górę i zjazdu z górki

Pamiętajmy również o tym, aby ruszając w podróż samochodem, uzbroić się w cierpliwość i wyruszyć wcześniej, niż zwykle. Prędkość pojazdów jest w takich warunkach znacznie mniejsza, kolizje mogą powodować tworzenie się korków. Policjanci przypominają, że w takich warunkach pośpiech jest najgorszy. Lepiej się gdzieś spóźnić, niż doprowadzić do kolizji lub wypadku. Zaplanujmy wyjście z domu tak, aby wyjechać wcześniej i bezpiecznie dojechać do celu, bez niepotrzebnych zdarzeń i nerwów po drodze.

Atak zimy w Polsce
Autor: Rafał Mądry Atak zimy w Polsce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE