Ceny autostrad w Polsce. Ile kosztuje przejazd płatnymi odcinkami A1, A2 i A4? Warto to wiedzieć jadąc na wakacje

2020-07-09 12:15 Rafał Mądry
pobór opłat
Autor: Tomasz Soczewka pobór opłat

Wybierasz się w podróż po Polsce? Udając się na wakacyjny wyjazd zamierzać korzystać z autostrad? Większość odcinków autostrad z sieci liczącej niespełna 1700 km jest bezpłatna dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Opłaty za przejazd ponosimy na odcinkach o łącznej długości około 728 km. Ile kosztuje przejazd poszczególnymi odcinkami? Za które fragmenty płacimy najwiecej?

Na terenie Polski są trzy koncesyjne odcinki autostrad: A1 Rusocin – Nowa Wieś (ok. 152 km), A2 Konin - Świecko (ok. 255 km) oraz A4 Katowice - Kraków (ok. 60 km), na których opłaty pobierają zarządzający autostradą koncesjonariusze. Z kolei na dwóch odcinkach autostrad będących w zarządzie GDDKiA: A2 Konin - Stryków (ok. 99 km) oraz A4 Wrocław - Sośnica (ok. 162 km) za pobór opłat do 30 czerwca br. odpowiadał Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Dowiedz się: Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika samochodowego? Aktualne zasady, jaki mandat za brak fotelika

Od 1 lipca 2020 r. za pobieranie opłat odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. KAS odpowiada on nie tylko za pobór opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, ale również za pobór opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych dla pojazdów powyżej 3,5 t, a także za utrzymanie, eksploatowanie i rozwijanie elektronicznego systemu poboru opłat. Natomiast właścicielem Krajowego Systemu Poboru Opłat i poszczególnych elementów, które wchodzą w jego skład, w tym Elektronicznego Systemu Poboru Opłat viaTOLL, jest Minister Finansów.

Mapa autostrad w Polsce
Autor: GDDKiA Mapa autostrad w Polsce

Ile zapłacimy za przejazd polskimi autostradami

Każdy z koncesjonariuszy ma inne stawki za przejazd kilometra autostrady.

Autostrada A1: odcinek Rusocin - Nowa Wieś

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 na trasie Rusocin – Nowa Wieś, funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat. Kierowcy pojazdów o masie do 3,5 tony za przejazd pełnym odcinkiem zapłacą 29,90 zł. Bilet bezwzględnie należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. W razie braku ważnego biletu wjazdowego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat.

Autostrada A1 - PEŁNA TABELA OPŁAT - KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Autostrada A2: odcinek Konin - Świecko

Na 244-kilometrowym odcinku autostrady A2 na trasie Konin - Świecko, kierowcy pojazdów o masie do 3,5 tony za przejazd pełnym odcinkiem zapłacą 84 zł. zł. Bilet bezwzględnie należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. 

Autostrada A2 - PEŁNA TABELA OPŁAT - KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Autostrada A4: odcinek Katowice - Kraków

Na 60-kilometrowym odcinku autostrady A4 na trasie Katowice - Kraków, kierowcy pojazdów o masie do 3,5 tony za przejazd pełnym odcinkiem zapłacą 20 zł. Bilet bezwzględnie należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd.

Autostrada A4 - PEŁNA TABELA OPŁAT - KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Autostrada A2 Konin - Stryków

Autostrada A4 Wrocław - Sośnica

Na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA i objętych systemem viaTOLL, z manualnym lub elektronicznym systemem poboru opłat, stawki są jednakowe. Wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą. Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł., a dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł. W przypadku samochodów do 3,5 t opłata za cały odcinek A2 Konin - Stryków wynosi 9,90 zł, a opłata za cały odcinek Wrocław - Sośnica to 16,20 zł.

Autostrada A2 i autostrada A4 zarządzane przez GDDKiA - PEŁNA TABELA OPŁAT - KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Dodatkowo na autostradzie A4 od SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) dla pojazdów osobowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) i motocykli obowiązuje stawka 0 zł.

autostrada, pobór opłat
Autor: Tomasz Soczewka
Najnowsze