Czy maseczka w samochodzie jest wciąż wymagana? Koronawirus w Polsce

2020-05-28 8:56 Rafał Mądry
Maseczka w aucie
Autor: Marcin Gadomski Maseczka w aucie

Od soboty 30 maja nie musimy obowiązkowo zakrywać już ust i nosa kiedy znajdujemy się poza domem w otwartej przestrzeni. To kolejna faza znoszenia ograniczeń podczas walki z epidemią koronawirusa. Z maseczki możemy zrezygnować pod warunkiem zachowania minimum 2 metrów odstępu od innych. Co z samochodem? Czy jeśli jedziemy z ludźmi, z którymi nie mieszkamy, wciąż musimy nosić maseczkę?

Luzowanie obostrzeń w kwestii noszenia maseczek dotyczy jedynie otwartej przestrzeni, ale przy zachowaniu co najmniej 2 metrów odstępu. W innym przypadku wciąż obowiązkowa jest ochrona siebie i innych przy użyciu: maseczki jednorazowej, maseczki bawełnianej, szalika, chusty czy przyłbicy.

Pisaliśmy: Kampery i przyczepy będą hitem wakacji. Ile kosztuje wypożyczenie domku na kołach?

Zakrywanie ust i nosa konieczne jest w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodzie osobowym, w którym poruszają się co najmniej 2 osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. W praktyce oznacza to, że gdy podróżujemy sami, z najbliższą rodziną, z którą mieszkamy lub współlokatorem, nie musimy nosić maseczki. Jej założenie będzie jednak konieczne, gdy wychodzimy z samochodu np. na zakupy.

Przeczytaj również: Ruszasz samochód po długim postoju? Koniecznie pamiętaj o tych rzeczach

Gdy jedzie z nami kolega, koleżanka, współpracownik czy po prostu nieznajoma osoba - konieczne jest zakładanie maseczek, również w samochodzie. Jej brak może poskutkować mandatem w wysokości do 500 zł. Masek nie trzeba używać w pracy. Nie muszą stosować ich więc kierowcy transportu publicznego, ale pasażerowie już tak. Zakrywać ust i nosa nie muszą dzieci poniżej czwartego roku życia. 

Maseczki są skuteczne i pomocne, jeśli używamy ich w prawidłowy sposób, a to oznacza również korzystanie z nich przez ograniczony czas. Jednorazowe maseczki najlepiej sprawdzają się przez pół godziny od założenia. Środki ochronne każdego rodzaju tracą skuteczność, gdy osiądzie na nich wilgoć, lub przemokną od naszego oddechu. Warto mieć przy sobie zapasowe maseczki i płyn do dezynfekcji rąk. 

Najnowsze