Droga na wakacje - czy zaoszczędzimy wyłączając klimatyzację?

2020-08-11 14:31 Maciej Lubczyński
klimatyzacja w samochodzie
Autor: Rafał Mądry

Jazda bez klimatyzacji obniża zużycie paliwa. Takie jest powszechne przekonanie wśród kierowców. Czy ta zasada sprawdza się zawsze i wszędzie? W jakich sytuacjach jazda bez klimy przyniesie nam oszczędności? Ile zostanie nam w kieszeni?

Wyjazdy na wakacje stały się o wiele przyjemniejsze gdy klimatyzacja w samochodach przestała być luksusem. Schłodzone powietrze we wnętrzu auta wpływa nie tylko na samopoczucie kierowcy i pasażerów, ale i na poziom uwagi oraz koncentrację. Są jednak kierowcy, którzy klimatyzacji nie używają. Czy płyną z tego realne korzyści? W jakim stopniu dodatkowe obciążenie zwiększa spalanie?

SprawdźJak ograniczyć spalanie w samochodzie. Kilka prostych TRIKÓW. Podpowiadamy

Klimatyzacja w starych autach potrafi wyraźnie zwiększyć zużycie paliwa

Zbadaniem wpływu pracującej klimatyzacji na zużycie paliwa zajmował się już kilkukrotnie automobilklub ADAC. Dzięki temu, że badania były prowadzone w różnych latach, w danych wyraźnie widać jak skuteczne i energooszczędne są nowoczesne układy klimatyzacji.

klimatyzacja samochodowa
Autor: Rafał Mądry klimatyzacja

Kilkunastoletnie samochody mogą zużywać nawet 1 l/100 km więcej, gdy układ klimatyzacji jest włączony. Mówimy tu o cyklu miejskim i samochodzie, w którym wiekowy układ klimatyzacji nie ma już takiej skuteczności, jak w nowym aucie. W trasie, różnica w zużyciu paliwa będzie niższa i nie powinna przekroczyć 0,5 l/100 km.

Nowe samochody z reguły mają skuteczny układ klimatyzacji 

Schłodzenie wnętrza nowego auta będzie nas kosztować mniej - nowocześniejsza technologia, bardziej skuteczne i nowsze podzespoły - nic dziwnego, że wpływ nowoczesnej klimatyzacji na zużycie paliwa jest znacznie mniejszy. Według badań ADAC wynosi on nie więcej niż 0,25 l/100 km. 

Ile zaoszczędzimy wyłączając klimatyzację w drodze nad morze?

Prawdopodobnie, oszczędności będą... ujemne, bo mało kto wytrzyma w nagrzanym wnętrzu bez otwierania szyby. Gdy choćby uchylimy okna, zwiększone opory aerodynamiczne sprawią, że samochód zużyje więcej paliwa, niż z włączoną klimatyzacją. Najmniejszy wpływ na aerodynamikę, otwarte okna mają oczywiście w mieście, ale w takim cyklu jazdy trudniej będzie też schłodzić kokpit samym przewiewem powietrza.

klimatyzacja
Autor: Marcin Smulczyński

Weźmy jednak pod uwagę realne liczby. Zakładając, że jedziemy w miarę świeżym autem, a trasa nad morze ma długość 400 km, na całym odcinku zużyjemy około 1-2 litry paliwa więcej. To przekłada się na... 4-8 zł oszczędności. To bardzo niska cena za komfort, jaki gwarantuje sprawna klimatyzacja w samochodzie.

Pisaliśmy: Co oznacza czarny trójkąt na radiowozie? Wyjaśniamy tajemniczy symbol

Krótko mówiąc - nie warto oszczędzać paliwa wyłączając klimatyzację w trasie. Symboliczne oszczędności będą okupione zdecydowanie niższym komfortem jazdy. Odpowiednia temperatura ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przegrzanie i odwodnienie w imię oszczędności kilku złotych nie ma najmniejszego sensu.