Kierowco! Bądź mądrzejszy od dziecka! Nie łam ograniczeń przy szkołach!

2020-09-03 8:16 Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Przejście dla pieszych
Autor: Marcin Smulczyński Przejście dla pieszych

Kierowcy! Zachowajcie szczególną ostrożność w pobliżu szkół! Po blisko półrocznej przerwie uczniowie wracają do stacjonarnej nauki w placówkach oświatowych. Zawsze należy być przygotowanym na niespodziewane zachowanie się dziecka i nagłe wkroczenie na przejście dla pieszych.

Po okresie nauki zdalnej oraz wakacji dzieci wracają do szkół. Z tego powodu kierowcy przemieszczając się w pobliżu placówek oświatowych, powinni pamiętać zwłaszcza o bezpieczeństwie uczniów przebywających w okolicy. Statystycznie każdego dnia w Polsce kilkoro dzieci w wieku 7-14 lat uczestniczy w wypadku drogowym. Jak wynika z danych Policji, blisko co trzecie dziecko z tej grupy wiekowej ranne w wypadku to pieszy.

Warto wiedzieć: Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika samochodowego? Aktualne zasady, jaki mandat za brak fotelika

Dzieci nie zawsze posiadają umiejętność bezpiecznego pokonywania przejścia dla pieszych. Nierzadko poruszają się też na hulajnogach czy rowerach, nie zachowując należytej ostrożności. Z tego powodu w okolicy szkoły i innych miejsc uczęszczanych przez uczniów, kierowca powinien ograniczyć prędkość i być przygotowany na nagłe pojawienie się dziecka na przejściu

– mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zdarza się, że bezpieczeństwu dzieci w pobliżu placówek oświatowych zagrażają sami rodzice. Osoby, które chcą podwieźć uczniów pod samo wejście do szkoły, odpowiadają za wzmożony ruch w jej okolicy. W porannym pośpiechu i stresie opiekunowie dzieci mogą łatwo doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Przeczytaj koniecznie: Podstawowe wyposażenie samochodu. Te rzeczy warto mieć w aucie!

Problemem jest również nieprawidłowe parkowanie w otoczeniu szkoły. Samochód pozostawiony niezgodnie z przepisami, np. zbyt blisko przejścia dla pieszych, może utrudniać dzieciom bezpieczne przemieszczanie się. Ze względu na niski wzrost dzieci wychodzące zza zaparkowanego auta mogą być niewidoczne dla nadjeżdżających kierowców.

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" w Tarnowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze