Kierowcy w Polsce mogą robić to legalnie. Przyczyna zimowych wypadków?

Opona wielosezonowa Nokian Seasonproof
Autor: Maciej Lubczyński Opona wielosezonowa Nokian Seasonproof

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego alarmuje - aż 1/3 kierowców w Polsce, jeździ na letnich oponach przez cały rok. Organizacja zwraca uwagę, że jesteśmy jednym z bardzo niewielu krajów, w którym kwestia zimowej wymiany opon nie jest uregulowana prawnie. Czy obowiązek zmiany opon na zimowe przyczyniłby się do ograniczenia liczby wypadków?

Choć przyszła późno, trzyma już parę tygodni i nie chce odpuścić. Dawno nie było tak srogiej zimy, jak w tym roku. To niespodzianka dla wielu kierowców, którzy na dobre skreślili z domowego budżetu kwestię zakupu i wymiany opon na zimowe. Jak podaje PZPO, aż 1/3 kierowców jeździ na letnim ogumieniu przez cały rok!

SprawdźSZTURM turystów na góry. SZOK i NIEDOWIERZANIE! Kierowcy jadą bez zimówek!

O ile w poprzednich latach mogło im to ujść płazem, to rok 2021 pokazał ile warte są porządne opony. Bez wątpienia letnie ogumienie doprowadziło w tym sezonie do niejednej stłuczki i groźnej sytuacji. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego podnosi problem, sugerując wprowadzenia nowego prawa, regulującego kwestię wymiany ogumienia.

Obowiązek jazdy na oponach zimowych
Autor: PZPO Obowiązek jazdy na oponach zimowych

Jak podają związkowcy, jesteśmy jedynym w tej części Europy krajem, w którym prawo nie reguluje kwestii sezonowej wymiany opon. Faktycznie, odpowiednie regulacje obowiązują m.in. w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, Włoszech, Francji, a nawet Hiszpanii. Podobnie jak w Polsce, przepisów o oponach zimowych nie ma w Belgii, Holandii, Danii czy Portugalii - krótko mówiąc, tam gdzie opady śniegu są rzadsze.

Kiedy miałby obowiązywać wymiana opon na zimowe?

Postulat wysunięty przez PZPO zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na zimówkach w okresie od 1 grudnia do 1 marca. Skąd taki zakres dat? Wówczas temperatury na terenie całego kraju spadają poniżej umownego sygnału do wymiany opon, czyli 7°C. To też granica dobrej przyczepności opon letnich nawet na suchej nawierzchni. Przedstawiciele związku przekonują, że rygor zażegnałby sezonowe pytania "czy to już czas na wymianę opon". Polacy nie lubią zakazów i nakazów, ale dane przytaczane przez PZPO... mówią co innego. Liczby wskazują, że aż 82% kierowców oczekuje, że ustawodawca uchwali wreszcie wymóg opon z homologacją zimową.

A Wy? Jakie macie na ten temat zdanie?

Najnowsze