Mandat we Wszystkich Świętych. Policja nie odpuści! Gdzie będzie suszyć? W jakich miejscach staną kontrole?

2020-10-29 12:05 Rafał Mądry
kontrola drogowa, kontrola trzeźwości
Autor: Policja Kontrola trzeźwości kierowcy

Jak będą wyglądać polskie drogi we Wszystkich Świętych 2020? W tym roku tradycyjne wyjazdy i wizyty na cmentarzach będą rozłożone na kilka dni przed i po 1 listopada. Nie zmienia to jednak faktu, że kierowcy ruszą w podróże, a na drogach i w pobliżu cmentarzy będzie obserwowany zwiększony ruch. Na jakich trasach najczęściej spotkamy policję? Gdzie spodziewać się patroli i możliwego mandatu?

Od wielu lat w okresie Wszystkich Świętych na drogach i przy nekropoliach jest więcej policji dbającej o bezpieczeństwo, kontrolującej kierowców i usprawniającej płynność ruchu. Tegoroczne obchody Wszystkich Świętych w związku z sytuacją epidemiczną będą znacząco różnić się od tych z lat ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że Polacy pozostaną w domach - wielu z nich pomimo pandemii uda się w podróż by odwiedzić groby najbliższych. Na co kierowcy powinni uważać? Oczywiście na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Tak było rok temu: Podsumowanie akcji "Znicz” 2019 - policyjny bilans

Gdzie spodziewać się we Wszystkich Świętych 2020 policyjnych kontroli? Na których drogach najczęściej zdarzają się wypadki? Na te pytania postarała się odpowiedzieć w swojej analizie firma Yanosik. Dzięki kierowcom używającym aplikacji Yanosik, informującym za jej pośrednictwem o niebezpiecznych sytuacjach na drogach oraz kontrolach drogowych w 2019 roku, firma przewiduje gdzie można spodziewać się policyjnego patrolu we Wszystkich Świętych 2020.

Wypadki drogowe we Wszystkich Świętych

Wypadki drogowe we Wszystkich Świętych
Autor: Yanosik Wypadki drogowe we Wszystkich Świętych

Porównaliśmy liczbę zgłoszeń z 1 listopada 2019 roku do liczby zgłoszeń z innych dni listopada i października 2019 roku. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić, jak spore są różnice między dniem Wszystkich Świętych, a zwykłym dniem wolnym pod względem sytuacji na drogach

- mówi Magda Zglińska z firmy Yanosik. 

Gdzie policja kontroluje kierowców we Wszystkich Świętych
Autor: Yanosik Gdzie policja kontroluje kierowców we Wszystkich Świętych

Zgodnie z danymi pozyskanymi z aplikacji Yanosik, na drogach wojewódzkich i powiatowych liczba patroli policji wzrosła o ponad 230%. Zdaniem ekspertów ma to w dużym stopniu związek z prowadzoną corocznie przez policję akcją „Znicz”. W ubiegłym roku trwała ona od 31 października do 3 listopada i wzięło w niej udział ponad 5 tys. policjantów drogówki.

Dane zebrane dla konkretnych województw potwierdzają, że w akcję „Znicz” angażuje się większe policyjne siły.

Policyjne kontrole we Wszystkich Świętych w województwach
Autor: Yanosik Policyjne kontrole we Wszystkich Świętych w województwach

W dniu Wszystkich Świętych w każdym z województw liczba policyjnych kontroli wzrosła o ponad 100% w porównaniu z danymi zebranymi w inne dni wolne od pracy. Niestety, pomimo zakrojonej na szeroką skalę kampanii informacyjnej o akcji „Znicz” oraz wzmożonym kontrolom policji, dzień Wszystkich Świętych to także znaczny wzrost liczby wypadków drogowych. Najmniejszy ich przyrost w 2019 roku odnotowano w województwie świętokrzyskim oraz opolskim, największy natomiast w podlaskim. 

Wypadki drogowe we Wszystkich Świętych w województwach
Autor: Yanosik Wypadki drogowe we Wszystkich Świętych w województwach

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, kontrole będą się odbywać. Od 30 października patrole policji kontrolować będą przede wszystkim prędkość oraz trzeźwość osób kierujących. Zestawienia w tabelach zostały przygotowane na podstawie zgłoszeń użytkowników aplikacji Yanosik z akcji „Znicz” z 2019 roku. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że kontrole policji pojawią się w tych samych lub zbliżonych miejscach.

Na tych drogach krajowych możesz spodziewać się kontroli

Kontrole kierowców we Wszystkich Świętych na drogach krajowych
Autor: Yanosik Kontrole kierowców we Wszystkich Świętych na drogach krajowych

Na tych drogach wojewódzkich możesz spodziewać się kontroli

Kontrole kierowców we Wszystkich Świętych na drogach wojewódzkich
Autor: Yanosik Kontrole kierowców we Wszystkich Świętych na drogach wojewódzkich
Zginął, jadąc motoambulansem ratować życie
Najnowsze