Mandaty z radarów Iskra-1 nielegalne! Jest orzeczenie sądu

2014-09-26 15:10

Polska policja wypowiadając wojnę piratom drogowym zakupiła wiele sprzętu. Teraz okazuje się, że mandaty wystawione za wykroczenia namierzone ręcznym radarem Iskra-1 są nielegalne. Urządzenie bowiem nie spełnia ministerialnych wymogów. W tej sprawie zapadł pierwszy wyrok.

Sprawa dotyczy pewnego kierowcy, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy drogówki za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Mężczyzna był pewien, że tak dużego wykroczenia nie popełnił i nie przyjął mandatu – w wyniku czego sprawa trafiła do sądu. Sąd skupił się na przepisach dotyczących pomiarów prędkości, w wyniku czego okazało się, że Iskra-1 nie spełnia wymogów dotyczących pracy w określonych warunkach pogodowych.

Sprawdź też: Aż 98 prc. fotelików samochodowych w Polsce jest źle zamontowanych

W przeciwieństwie do laserowych mierników prędkości, gdzie mierzący funkcjonariusz na wizjerze może wybrać konkretnie jadący samochód, Iskra-1 tej funkcji nie ma. Urządzenie wytworzone przez rosyjską firmę Simicon, posiada tylko nadajnik i odbiornik mikrofal. Użytkownik radaru może tylko wybrać zasięg pomiaru: do 300, do 500 i do 800 metrów.

Według rozporządzenia ministra gospodarki z 9 listopada 2007 roku, urządzenie pomiarowe musi identyfikować pojazd, którego prędkość została zmierzona. Na tym swoje uzasadnienie oparł sąd. Niestety polskie prawo nie przewiduje prawa precedensu i inny sąd w podobnej sprawie może wydać wyrok niekorzystny dla kierowcy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze