MANDAT za zmianę opon? Odpowiedź ministerstwa WYJAŚNIA wszystko

Wymiana opon
Autor: Pixabay Wymiana opon

Wielu kierowców decyduje się już na wymianę opon na zimowe. Bez względu na to, jakie ograniczenia w przemieszczaniu są nałożone i czy czeka nas "pełny lockdown", wymiana opon będzie wystarczającym powodem do wyjścia z domu. Tę informację potwierdziło Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na wspólne pismo Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego i Związku Dealerów Samochodów.

To już czas na wymianę opon. Chłodne wieczory i poranki sprawiają, że możemy śmiało planować sezonową wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym. Niektórzy kierowcy mają wątpliwości, czy nakładane przez rząd ograniczenia pozwalają im spokojnie pojechać zmienić opony, a by rozwiać te wątpliwości, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego i Związek Dealerów Samochodów wystosowały wspólne pismo do Ministerstwa Zdrowia.

SprawdźOpony zimowe czy całoroczne? Które będą lepszym wyborem?

Wymiana opon jest nie tylko dopuszczalna, ale i wskazana

W odpowiedzi na pytanie, resort zdrowia potwierdził, że niezależnie od tego jakie obowiązują obostrzenia, wymiana opon jest ważnym powodem, by wyjść z domu. Nie możemy więc otrzymać mandatu, jeśli wybieramy się na sezonową wymianę opon. To nie tylko dopuszczalne, ale wręcz wskazane działanie, bo ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Ta odpowiedź Ministerstwa sugeruje też, że niezależnie od tego, czy czeka nas pełny lockdown, zakłady wulkanizacyjne pozostaną otwarte.

Przy takich temperaturach nadszedł już czas na zamianę oponę letnich na zimowe, albo porządne całoroczne. Dziękujemy za szybką reakcję Ministra Zdrowia. Cieszymy się, że także w czasie pandemii bezpieczeństwo na drogach nie schodzi z pola widzenia rządu 

– mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Wymiana opon w czasie pandemii
Autor: PZPO Wymiana opon w czasie pandemii

Jak czytamy w komunikacie, dla zachowania ochrony sanitarnej, PZPO przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich jak postępować, by zapewnić klientom i pracownikom bezpieczeństwo w trakcie epidemii. Pamiętajmy, by zachowywać niezbędny dystans, nosić maseczki i dezynfekować ręce przed i po wizycie w serwisie.