Suzuki Swift 2017

i

Autor: Paweł Kaczor Suzuki Swift 2017

Na czym polega przegląd klimatyzacji, ile kosztuje serwis i dlaczego warto go zrobić

2021-06-10 11:24

W obecnych czasach klimatyzacja jest standardem w większości aut sprzedawanych na polskim rynku. Niestety nie wszyscy kierowcy wiedzą, że do sprawnego działałania konieczne jest serwisowanie i wykonywanie okresowych przeglądów układu. Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Wiosna i ciepłe dni to to najlepsza zachęta do sprawdzenia stanu układu klimatyzacji w aucie. Większość kierowców lubi podróżować w przyjemnych warunkach, a te są zapewniane przez sprawną i wydają "klimę". Klimatyzacja nieserwisowana jest przyczyną brzydkiego zapachu w pojeździe, nie wywiązuje się skutecznie ze swojej roli, a w niektórych przypadkach może skutkować naprawami liczonymi w setkach lub nawet tysiącach złotych.

Patrz też: Klimatyzacja samochodowa - jak dbasz, tak masz

Pierwszym krokiem do utrzymania układu klimatyzacji w dobrym stanie jest częste używanie "klimy". Czynnik chłodzący znajdujący się w tym układzie zawiera środki smarujące i konserwujące, więc długa przerwa w użytkowaniu klimatyzacji (np. w trakcie zimy) może sprawić, że mechanizmy odpowiadające za chłodzenie powietrza ulegną zepsuciu. Warto pamiętać, że klimatyzacja nie tylko ułatwia utrzymać przyjemny klimat w samochodzie, ale także przyspiesza odparowywanie szyb, co jest użyteczne także w chłodniejszych porach roku.

Klimatyzacja zimą to dobry pomysł

Nieużywanie klimatyzacji w okresie zimowym skutkuje tym, że smarne dodatki mogą się wytrącić z płynu i przestać spełniać swoją funkcję. W następstwie gumowe uszczelnienia w układzie zaczynają się szybciej starzeć, a to prowadzi do nieszczelności. Wynikiem zaniedbania jest uciekający czynnik chłodzący, a naprawa uszkodzeń wiąże się z wydaniem kilkuset złotych. Dlatego warto co jakiś czas włączyć klimatyzację, nawet jeśli zewnętrzna temperatura nie zachęca do schłodzenia wnętrza auta.

Sprawdź: Filtr kabinowy: Kiedy wymienić w aucie filtr przeciwpyłkowy

Według fachowców należy to robić przynajmniej co dwa tygodnie i pozwolić jej popracować przez kilka minut. Niestety nie zawsze będzie to możliwe, gdyż przy bardzo niskich temperaturach klimatyzacja się nie uruchomi - to efekt występujący w zależności od oprogramowania układu chłodzącego.

Kiedy robić i z czym się wiąże przegląd klimatyzacji

Prawidłowa eksploatacja układu klimatyzacji wymaga, aby przynajmniej raz w roku poddać go okresowemu przeglądowi. Najlepszą porą na przeprowadzenie tego zabiegu jest wiosna - temperatury jeszcze nie są aż tak wysokie, a do punktów serwisowych nie ma kolejek.

Przeczytaj: Dlaczego wiosną warto zrobić przegląd klimatyzacji

Samochód należy oddać do specjalistycznego warsztatu, zajmującego się układami chłodzącymi lub do ASO. Tam mechanicy sprawdzą kondycję sprężarki, skuteczność chłodzenia układu, poziom ilości czynnika chłodzącego i ewentualnie go uzupełnią. Co więcej, jeśli będzie konieczność fachowcy odgrzybią "klimę", zlikwidują nieszczelności oraz wymienią kompresor. Oczywiście wszystko wiąże się z odpowiednimi kosztami, więc powinniśmy zawczasu dbać o stan klimatyzacji.

Ile kosztuje kompletny serwis klimatyzacji

Ceny serwisu klimatyzacji są zróżnicowane. Za kompletny przegląd, składający się z diagnostyki układu oraz wymianą czynnika chłodzącego zapłacimy około 150 zł, zaś jeśli zdecydujemy się na odgrzybianie, wtedy za całość przyjdzie nam wydać około 200 zł. Oczywiście kwoty różnią się w zależności od serwisu i tego czy wybierzemy ASO lub niezależny warsztat. Niektóre sieci organizują sezonowo także promocje na tego typu usługi, dlatego też warto rozejrzeć się po ofertach, aby nie przepłacać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE