Obowiązkowe wyposażenie auta

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Obowiązkowe wyposażenie auta

Obowiązkowe wyposażenie auta. Nie masz TEGO w samochodzie? Prosisz się o mandat

2022-01-11 15:53

Obowiązkowe wyposażenie samochodu jest w dużej mierze zależne od kraju, po którym się poruszamy. W większości przypadków mundurowi podczas kontroli zwrócą jednak uwagę czy w naszym aucie znajduje się ważna gaśnica, trójkąt z homologacją, apteczka czy nawet kamizelka odblaskowa. Co trzeba wozić ze sobą w Polsce i jaki grozi mandat, jeśli tego nie mamy?

Wszyscy wiedzą, żeby legalnie poruszać się po publicznych drogach, nasz samochód musi nosić dwie tablice rejestracyjne, mieć ważne ubezpieczenie OC i być sprawny technicznie. Na tym jednak nie koniec, bowiem kierowcy często zapominają o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, na które zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. składa się ważna gaśnica i trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Podróżując autem bez wymaganych przedmiotów, bądź umieszczenie ich w miejscu ciężko dostępnym, niemal przy każdej kontroli drogowej może skończyć się mandatem. Jaka kara grozi za brak ww. rzeczy?

To musisz mieć w samochodzie

Gaśnica samochodowa to podstawa. Zgodnie z zaleceniami przynajmniej raz do roku powinna być poddana przeglądowi, a jej zawartość nie może być mniejsza niż 1 kg. Bez gaśnicy w samochodzie nie przejdziemy też badania technicznego pojazdu. Drugim przedmiotem, bez którego nie możemy legalnie poruszać się po drogach jest trójkąt ostrzegawczy z ważną homologacją europejską. W przypadku awarii, gdy nieprawidłowo zasygnalizujemy postój na autostradzie lub drodze ekspresowej, czy też nie zasygnalizujemy go w ogóle, narażamy się na kolejny mandat.

Zgodnie z 96 art. kk. za dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do jazdy na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdu nienależycie zaopatrzonego w wymagane urządzenia lub przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swojego przeznaczenia, grozi mandat w wysokości od 50 do 200 zł.

To warto mieć w samochodzie

A co z apteczką i kamizelką odblaskową? Zgodnie z prawem posiadanie tych rzeczy w aucie nie jest obowiązkiem. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie okażą się pomocne. Podobnie jest z małym zestawem narzędzi, zapasowymi żarówkami, liną holowniczą, małym kompresorem, lewarkiem czy nawet kablami rozruchowymi. Wyżej wymienione nie zajmą dużo rzeczy w bagażniku, a w wielu sytuacjach mogą okazać się niezbędne. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE