Popularny błąd polskich kierowców. Teraz zapłacisz za niego znacznie więcej!

2022-01-11 12:12
Kontrola prędkości, radar
Autor: Policja Kontrola prędkości, radar

Nowy taryfikator mandatów zaskakuje zmianami, nie tylko w kwestii kar za nadmierną prędkość. Wśród wykroczeń, które "podrożały" znalazło się również jedno, szczególnie popularne wśród polskich kierowców. Mandat, który wcześniej wynosił 100 zł, teraz wzrósł do nawet 500 zł!

Znacznie wyższe mandaty? Nie tylko nadmierna prędkość poważnie uszczupli kieszenie kierowców. Nowy taryfikator mandatów 2022 to szereg zmian i podwyżek również w przypadku innych wykroczeń. Jedno z przewinień, za które zapłacimy więcej staje się coraz bardziej popularne wśród kierowców, a mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia takiego przepisu. Chodzi o obowiązek zachowania bezpiecznej odległości w tunelach o długości powyżej 500 m w obszarze niezabudowanym. Dystans między jednym, a drugim samochodem ma w myśl przepisów wynosić 50 m.

Choć tuneli w Polsce jest bardzo niewiele, wśród kierowców, którzy się nimi poruszają, popełnianie tego wykroczenia jest powszechne. Wielu zmotoryzowanych nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia przytoczonego wyżej przepisu. Kara za niezachowanie odległości w 2022 roku wynosi już nie 100 zł, a od 300 do 500 zł!

Coraz więcej tuneli w Polsce

Policja będzie miała coraz więcej okazji, by egzekwować ten przepis i nakładać wysokie mandaty. Choć łączna długość tuneli w naszym kraju wciąż jest mała, w tym i w kolejnym roku do dyspozycji kierowców zostanie oddane kilkanaście tuneli, których długość przekroczy 500 m, i będą się one znajdować w ciągu dróg ekspresowych, poza obszarem zabudowanym. Na baczności muszą się mieć kierowcy jeżdżący najdłuższym tunelem w Polsce, który został oddany do użytku pod koniec 2021 roku. W tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy jest to z pewnością regularnie łamany przepis.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE