kontrola drogowa

i

Autor: Policja kontrola drogowa

Podwójna wysokość mandatów i punkty karne przez 2 lata - kiedy nowe prawo wchodzi w życie?

2022-01-05 16:02

Nowy taryfikator i większe mandaty obowiązują od początku roku i niezmiennie pozostają na językach kierowców. Trzeba mieć na uwadze, że choć za drogowe wykroczenia juz teraz zapłacimy więcej, zaostrzenie wielu zasad dopiero przed nami. Kiedy wchodzą w życie zapisy nowej ustawy?

Rząd dokręca śrubę kierowcom, a nowych, proponowanych i planowanych zmian w przepisach jest tyle, że nie każdy wie, co już obowiązuje, a na co jeszcze musimy poczekać. Od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator mandatów, a kary za niektóre wykroczenia są o wiele wyższe. Więcej zmian w prawie czeka nas również na kilka dni przed początkiem jesieni. Niektóre zapisy ustawy wejdą w życie 17 września 2022 roku. Na co muszą się przygotować kierowcy?

Kierowcy będą musieli mieć na uwadze zupełnie nowe zasady dotyczące karania za wykroczenia. Wśród zmian, które zaczną obowiązywać jeszcze w 2022 roku są:

Podwójna wysokość mandatu dla recydywistów

Groźnie brzmiące słowo "recydywa" oznacza popełnienie tego samego wykroczenia drugi raz w ciągu roku. Kierowca, który przekroczy prędkość dwa razy w ciągu dwóch lat, za drugim razem zapłaci dwa razy większy mandat. Przykład? Pan Kowalski jedzie z rodziną na wakacje, zapomina się i wjeżdża w teren zabudowany z prędkością 81 km/h. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h zapłaci 800 zł. Niecałe dwa lata później jedzie na majówkę i popełnia ten sam błąd. Mandat wyniesie w jego przypadku aż 1600 zł. Jeśli pomnożymy kwotę dotyczącą np. wyprzedzania na przejściu dla pieszych, recydywiści zostaną ukarani mandatem w wysokości 3000 zł. Wielu kierujących dostanie po kieszeni!

Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Punkty karne ważne przez 2 lata

Nie tylko kara pieniężna ma odstraszać od popełniania wykroczeń drogowych. Nowe zasady sprawią, że punkty karne będą kasować się po upływie 24 miesięcy (do tej pory było to 12 miesięcy), a na dodatek czas ten liczony będzie od momentu zapłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia. Zmniejszenie liczby punktów karnych za pomocą specjalnego szkolenia, również nie będzie już możliwe.

Wysokość składki OC zależna od liczby punktów karnych

Nowe przepisy zakładają również, że informacje o liczbie punktów karnych zostaną przekazane do ubezpieczycieli. Towarzystwa dostaną na tacy informacje o nieprzepisowych kierowcach, co dla bardzo wielu z nich skończy się zapewne zwiększeniem składek na obowiązkowe ubezpieczenie.

Kontrowersyjne i niepopularne zmiany wejdą w życie w jeden z ostatnich dni lata. Czy czeka nas prawdziwy jesienny pogrom piratów drogowych? A może na polskich drogach nic się nie zmieni? Oddaj głos w poniższej ankiecie!