Pamiętasz, by sprawdzić te rzeczy przed podróżą? Oto 10 zasad bezpiecznego wyjazdu na wakacje

2019-07-11 7:12 Maciej Lubczyński
10 zasad bezpiecznego wyjazdu na wakacje
Autor: PZPO 10 zasad bezpiecznego wyjazdu na wakacje

Wakacje to czas wyjazdów, a dla większości Polaków, głównym źródłem transportu jest samochód. Większość niestety zapomina o tym, by należycie sprawdzić pojazd przed dłuższą trasą. Oto 10 rzeczy, o których trzeba pamiętać, by bezstresowo dojechać do celu.

1. Koniecznie skontroluj stan opon i felg – Podczas jazdy przy prędkości 130 km/h opona obraca się ponad 1000 razy na minutę. Każde uszkodzenie ogumienia w tej sytuacji stanowi zagrożenie dla życia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Przed trasą należy obejrzeć dokładnie każde koło w poszukiwaniu pęknięć, wybrzuszeń lub innych widocznych uszkodzeń, które mogą skończyć się pęknięciem opony.

2. Sprawdź ciśnienie w oponie. Prawidłowe ciśnienie to nie tylko oszczędność na paliwie, ale i poprawa przyczepności i właściwości jezdnych. Trudniej będzie również o przypadkowe uszkodzenie opony. Właściwą wartość tego parametru ustala producent danego auta – informację na ten temat znajdziemy w instrukcji pojazdu lub na naklejce na środkowym słupku. Pomiar ciśnienia należy przeprowadzać, gdy opona jest zimna, to znaczy po postoju, lub po podróży nie dłuższej niż 2 km. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem może doprowadzić do rozgrzania się wewnętrznych warstw opony i jej rozerwania w trakcie jazdy.

3. Zmierz głębokość bieżnika. Powinna ona wynosić minimum 1,6 mm w przypadku braku tzw. wskaźników zużycia na oponie. Przy okazji wyjazdu należy jednak sprawdzić rekomendacje producenta opon do jakiej głębokości bieżnika są one bezpieczne. Odpowiednio głęboki bieżnik gwarantuje dobrą przyczepność samochodu, także podczas letnich burz.

4. Sprawdź też koło zapasowe (jeśli jest na wyposażeniu) – koła zapasowe rzadko wyjmuje się w ogóle z bagażnika, ale nie oznacza to, że jego opona się nie starzeje. W przypadku złapania gumy, "zapas" pozwoli skrócić czas naprawy, dzięki czemu szybciej i bezpieczniej dojedziesz do celu.

5. Opony letnie lub markowe całoroczne są warunkiem koniecznym bezpiecznej jazdy na wakacje. Używanie zimówek latem to ogromne ryzyko – zarówno dla zdrowia kierowcy, jak i zawartości jego portfela. Jak podaje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele mogą odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli kierowca spowodował wypadek na oponach niedostosowanych do warunków.

6. Pamiętaj by nie przeciążyć auta. Samochód i opony mają swoje granice wytrzymałości, także maksymalnego obciążenia – zalecenia producenta pojazdu można znaleźć w instrukcji auta. Nie należy także układać bagaży powyżej tylnych siedzeń, bo w poważnym stopniu ogranicza to widoczność kierowcy. Ponadto – jeśli nie mamy specjalnej kratki lub siatki odgradzającej bagażnik – powoduje duże ryzyko, że podczas gwałtownego hamowania pakunki polecą do przodu.

7. Zabierz ze sobą podstawowy komplet narzędzi oraz linkę holowniczą. Im więcej kilometrów zamierzamy przejechać, tym większe prawdopodobieństwo, że taki zestaw się przyda. Lepiej dmuchać na zimne – nigdy nie wiadomo co może się przytrafić podczas jazdy. Często bywa tak, że pojawia się mała usterka, którą można usunąć przy użyciu śrubokręta, lecz nie mamy go pod ręką.

8. Przed wyjazdem warto odwiedzić renomowany warsztat w celu dokładnego przeglądu auta, w tym opon. Dzięki solidnej kontroli najważniejszych części unikniemy niespodziewanych awarii. Profesjonalny zespół mechaników sprawdzi stan ogumienia, zawieszenia, hamulców czy układu chłodzenia.

9. Ważny przegląd oraz posiadanie ubezpieczenia OC pozwoli uniknąć wiele nieprzyjemności w przypadku nieplanowanego zdarzenia. Pamiętaj, by przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, czy przez zaplanowany okres podróży ubezpieczenie i przegląd będą ważne. Ta zasada obowiązuje oczywiście cały rok, ale warto na nią zwrócić szczególną uwagę właśnie przed wakacyjnymi wyjazdami. 

10. Dobry kierowca to kierowca wypoczęty i uważny. Poruszając się autem przy prędkości 100 km/h i większej chwila nieuwagi może spowodować poważne konsekwencje. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie awaryjnie zahamować, a tylko szybki czas reakcji może uchronić nas i innych użytkowników drogi przed wypadkiem. Podczas jazdy zachowaj właściwą odległość od samochodu przed tobą – dobra zasada to zachowanie odległości 3 sek. jazdy od poprzedzającego samochodu. Ten dystans warto zwiększać w warunkach niższej przyczepności, np. w deszczu. Zabierz też ze sobą wodę i przekąski – nawet na autostradach mogą zdarzyć się kilkugodzinne korki.

Najnowsze