Po marce auta rozpoznasz czy jego kierowca lubi spokojną albo dynamiczną jazdę. W czołówce wcale nie ma BMW

2020-02-08 14:47 Yanosik, Rafał Mądry
Jazda autem, prowadzenie samochodu
Autor: Skoda Jazda autem, prowadzenie samochodu

Spokój i opanowanie lub wręcz przeciwnie gwałtowne hamowanie i przyspieszanie. Kierowcy jakich samochodów preferują energiczną jazdę, a których aut niespieszne przemieszczanie się? Specjaliści z systemu Yanosik, na podstawie statystyk pochodzących z aplikacji i urządzeń z funkcją stylu jazdy, sprawdzili czy marka samochodu, rok produkcji oraz rodzaj paliwa mają wpływ na sposób prowadzenia pojazdu.

W ramach realizacji projektu „PROFIL KIEROWCY – system rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach WRPO 2014-2020, Neptis S.A., operator systemu Yanosik, sprawdził zależność pomiędzy płynnością jazdy kierowcy a rodzajem samochodu. Oto wyniki badań. 

Przeczytaj też: BMW zostało rozdarte na strzępy. 23-latek nie miał szans na przeżycie

- W pierwszej kolejności sprawdziliśmy czy marka samochodu ma wpływ na to jak kierowca prowadzi auto. Jak się okazuje kierowcy marek samochodów kwalifikujących się do kategorii luksusowych prowadzą auto bardziej dynamicznie. W czołówce znalazły się takie samochody jak Ferrari, Porsche, Maserati czy Infiniti. Z kolei spokojniejszą jazdę bez gwałtownego przyspieszania i hamowania preferują kierowcy Daewoo, Daihatsu, Rover czy Suzuki

- mówi Magda Zglińska, Yanosik.

Kierowcy tych samochodów lubią dynamiczną jazdę
Autor: Yanosik Kierowcy tych samochodów lubią dynamiczną jazdę
Kierowcy tych samochodów lubią spokojną jazdę
Autor: Yanosik Kierowcy tych samochodów lubią spokojną jazdę

Dodatkowo analiza płynności jazdy została powiązana z rokiem produkcji auta, jakim porusza się kierowca. Czy Polacy jeżdżą energiczniej, gdy mają nowsze auto? A może jest wręcz odwrotnie? 

Pisaliśmy: Boimy się zwracać uwagę innym kierowcom. Nie reagujemy na widok przekraczania prędkości

- Choć różnice w płynności jazdy z uwzględnieniem roku produkcji auta są stosunkowo niewielkie to wyniki pokazują pewną tendencję. Kierowcy nowszych samochodów poruszają się mniej płynnie niż kierowcy starszych pojazdów

- komentuje Magda Zglińska, Yanosik.

Płynność jazdy zależy od roku produkcji pojazdu
Autor: Yanosik Płynność jazdy zależy od roku produkcji pojazdu

W analizie uwzględniono także rodzaj paliwa, jakim zasilane są pojazdy. Ten aspekt raczej nie jest czynnikiem znacząco wpływającym na płynność jazdy kierowcy. Różnice pomiędzy poszczególnymi paliwami są niewielkie. Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

Płynność jazdy zależy od rodzaju paliwa
Autor: Yanosik Płynność jazdy zależy od rodzaju paliwa