Przez rządowe obostrzenia ci kierowcy nie mogą prowadzić pojazdów. Jesteś w tej grupie?

2020-04-01 16:47 Jan Guss-Gasiński
Kierowca, samochód, auto, kierownica
Autor: Pikrepo

Wraz z wprowadzeniem 1 kwietnia br. w całej Polsce kolejnych obostrzeń, które mocno ograniczają kwestie przemieszczania się, pewna grupa kierowców została całkowicie pozbawiona możliwości podróżowania swoimi pojazdami. Sprawdź, czy wolno Ci wyjechać na drogi.

Zmodyfikowane przez rząd obostrzenia dotyczące przemieszczania się podczas epidemii mówią, że wszystkie osoby poniżej 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki rodzica lub dorosłego opiekuna. Przepisy nie tylko dotknęły aktywnych spacerowiczów, ale także najmłodszych kierowców, posiadających uprawnienia A1, B1 lub AM, ponieważ te można uzyskać na długo przed "osiemnastką".

Kategoria AM

Prawo jazdy kategorii AM, czyli na motorower lub lekkiego quada można uzyskać już w wieku 14 lat. Jedynym warunkiem jest prędkość maksymalna wynosząca 45 km/h, które kierowca nie może przekraczać.

Dowiedz się: Czy dziecko może jeździć na quadzie? Co mówią przepisy

Kategoria A1 i B1

Te uprawnienia można zdobyć po ukończeniu 16 lat. Po odebraniu prawa jazdy na kategorię A1 i B1 kierowca może poruszać się motocyklem, którego moc nie przekracza 15 KM lub samochodem osobowym, którego masa własna nie przekracza 400 kg w przypadku przewozu osób lub 550 kg podczas przewozu rzeczy.

Zobacz: Koronawirus, nowe obostrzenia. Ile osób może jechać w samochodzie? Jakie ograniczenia w przemieszczaniu się?

Jak długo utrzyma się ten zakaz? Niestety tego nikt nie wie. Nowe przepisy wprowadzone przez rząd obowiązują do odwołania albo do czasu wprowadzenia kolejnych zmian.

Najnowsze