Uważaj na czarny lód! To się dzieje, gdy na niego wjedziesz - WIDEO

2019-12-02 11:37 Rafał Mądry
Czarny lód
Autor: ViralHog/YouTube Czarny lód

Czarna droga tylko pozornie może być tak przyczepna, jak byśmy się tego spodziewali. Gdy pojawiają się przymrozki, jezdnia może pokrywać się tak zwanym czarnym lodem, o którego obecności kierowcy czasami dowiadują się, gdy jest już za późno.

Do przedstawionego na nagraniu zdarzenia doszło w Chabarowsku – mieście leżącym w południowo-wschodniej Rosji. Czarny lód powstały na jezdni był winowajcą serii kolizji. Samochody ślizgały się, jak na lodowisku i jeden po drugim wypadły z jezdni na pobocze lub do rowów, a nawet wpadały na siebie. W takiej sytuacji próby hamowania lub gwałtownego skręcania są bezskuteczne ponieważ następuje całkowita utrata przyczepności.

Skąd się bierze czarny lód

Opady deszczu, mgła i duża wilgotność powietrza przeplatająca się ze spadkiem temperatur. To powody powstającej na powierzchni jezdni śliskiej warstwy nazywanej czarnym lodem. To bardzo niebezpieczne zjawisko ponieważ cienka warstwa zamarzniętej wody jest praktycznie niewidoczna. Droga wygląda na mokrą, a w rzeczywistości jest pokryta lodem.

Przeczytaj więcej: Niewidzialne zagrożenie – uważaj na czarny lód

Czarny lód szczególnie często powstaje w okolicach jezior i rzek, na terenach zalesionych i pagórkowatych, a także na mostach, wiaduktach i w tunelach. W tych miejscach należy zwolnić oraz utrzymywać większy niż zwykle dystans w stosunku do poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu w razie utraty panowania nad samochodem, będziemy mieli więcej miejsca na manewrowanie.

Najnowsze