Wjazd na autostradę w Polsce. Wielkie zmiany od dziś! Sprawdź, by nie dostać mandatu [1.12.2021]

2021-12-01 8:33
pobór opłat
Autor: Tomasz Soczewka pobór opłat

Kierowco! Rewolucyjna zmiana nastąpi już w środę, 1 grudnia 2021. Płatne odcinki autostrad będą wymagały opłacenia przejazdu w systemie e-TOLL. Podróż wybranymi fragmentami A4 i A2 nie będzie się już wiązał z postojem na bramkach. To kierowca musi jednak zadbać o to, by rozliczyć się za przejazd autostradą. Sprawdź, jak to zrobić!

Duże zmiany czekają kierowców, którzy podróżują autostradami w naszym kraju. Płatne odcinki A2 między Koninem i Strykowem oraz A4 między Wrocławiem i Sośnicą zostaną objęte systemem e-TOLL, a to oznacza jedno - koniec bramek i prawdziwa rewolucja w systemie poboru opłat. Bramki znikną z autostrad już w środę, 1 grudnia! To dodatkowe obowiązki dla kierowców, którzy muszą zadbać o uiszczenie opłaty za przejazd płatnymi drogami. Można to zrobić na parę sposobów i nie warto uchylać się od płacenia. Mandaty za nieopłacony przejazd mają być dotkliwe, bo wyniosą aż 500 zł.

Od środy 1 grudnia koniec z bramkami na autostradach

Przejazd wspomnianymi wyżej odcinkami autostrad A2 i A4 musi zostać opłacony w systemie e-TOLL, który dopuszcza dwie opcje. Pierwszą, niezbyt wygodną jest wizyta na stacji benzynowej i nabycie odpowiedniego biletu. Ma on określoną ważność, a jego zakupu możemy dokonać, póki co, na stacjach sieci Orlen i Lotos. Wygodniejszą opcją jest skorzystanie z aplikacji rejestrujących przejazd. Są to m.in. rządowa aplikacja e-TOLL lub zamienniki, których wkrótce powinno pojawić się więcej. Na razie, do dyspozycji kierowców są m.in. aplikacje Autopay czy Spark. Dobrze jest pobrać je w wolnym czasie i zapoznać się z nimi przed podróżą. W aplikacjach wymagane jest bowiem utworzenie i skonfigurowanie konta. 

Kierowcy, którzy będą próbowali pokonać płatne odcinki za darmo, muszą się liczyć ze wspomnianym wyżej, 500-złotowym mandatem. Terminowa płatność w ciągu 7 dni obniży tę kwotę o 100 zł. "Gapowiczów" mają wyłapać kamery stacjonarne oraz 102 nowe radiowozy, oddelegowane do autostradowych kontroli.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE