Wymiana opon: jak najlepiej i gdzie przechowywać opony lub całe koła

2019-11-30 10:46 Auto-Boss
opony letnie, wymiana opon
Autor: Paweł Kaczor opony letnie, wymiana opon

Wielu kierowców zastanawia się, jak powinno wyglądać właściwe przechowywanie opon samochodowych. Trzeba pamiętać o paru ważnych zasadach, by ogumienie przez kilkumiesięczny okres "leżakowania" nie zostało uszkodzone. Radzimy co należy zrobić.

Kiedy widzimy, że ogumienie zdjęcie z auta jest zużyte, najlepiej od razu zostawić je w serwisie, który odpowiednio zajmie się ich utylizacją. Jeśli jednak wiemy, że stan naszego ogumienia jest dobry i posłuży jeszcze kilka sezonów, mamy do wyboru dwie możliwości: przechowanie na własną rękę lub pozostawienie w przechowalni opon. Koszt usługi hotelu dla opon może wynosić od 50 do 150 zł. Jeśli decydujemy się na samodzielne przechowywanie opon, przygotujmy odpowiednio miejsce, w którym je złożymy.

Sprawdź: Rozerwanie opony podczas jazdy. Jakie są przyczyny?

Zachowaj czystość opon

- Na początku należy dokładnie umyć ogumienie. Podczas mycia sprawdźmy dokładny ich stan oraz głębokość bieżnika: nie powinien być mniejszy niż 4 mm. Jeśli zauważymy, że guma jest popękana, poprzecinana lub ma wybrzuszenia, wymieńmy opony na nowe, najlepiej przed sezonem (wtedy będą tańsze). Po oczyszczeniu opon dokładnie je wysuszmy oraz zakonserwujmy. W sklepach znajdziemy mnóstwo środków, które nam w tym pomogą. Tego typu produkty stosujmy na bocznej części opony, opóźniają one proces starzenia gumy. Nie używajmy preparatów na bieżniku. Jeśli chodzi o miejsce, w którym należy przechowywać ogumienie, nie może być ono nasłonecznione: czynnik UV ma destrukcyjny wpływ na gumę, z której są wykonane - tłumaczy Marek Godzieszka z firmy Auto-Boss.

Gdzie najlepiej przechowywać opony

- Najlepszym miejscem jest zamknięte pomieszczenie: suche i ciemne. Temperatura nie może przekraczać temperatury pokojowej, dlatego co jaki czas należy wietrzyć pomieszczenie. Jeśli pomieszczanie jest ogrzewane, opony powinny znajdować się jak najdalej od źródła ciepła. Idealna temperatura to około 10-20 stopni Celsjusza. Wszelkie środki chemiczne również źle wpływają na ich stan: tracą swoje właściwości, a nawet powodują nieodwracalne zmiany wykluczające je z dalszego użytkowania. Warto również oznaczyć opony np. LP, PP, LT, PT, tak by potem konkretną oponę wraz z felgą zamontować z powrotem w to samo miejsce. Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej wyłożyć je kartonem lub deskami (nie składujmy ich na betonie) - mówi ekspert z firmy Auto-Boss.

Przeczytaj: Oznaczenia opon: Jak czytać oznaczenia, jakie są indeksy, jak rozpoznać rozmiar

Opony przechowuj inaczej niż całe koła

- Jeżeli opony są na felgach, cały komplet najlepiej położyć obok siebie, albo powiesić na hakach, lub specjalnym stojaku. Nie wolno składować opon z obręczami w pozycji pionowej (jedna na drugiej w kształt wieży). Przechowywane opony na obręczach powinny mieć ciśnienie zgodne z zaleceniami producenta opon. Inne zasady obowiązują podczas składowania opon bez felg. Nie wolno ich wieszać na hakach ani składować w stosie. Najlepsza jest jedynie pozycja pionowa z tym, że co kilka tygodni dobrze jest oponę obracać - dodaje znawca.

Najnowsze