Zamierzasz zatankować? Lepiej poczekaj jeszcze kilka dni

2021-09-24 9:54
tankowanie paliwa, stacja benzynowa
Autor: Rafał Mądry

Chcesz zatankować do pełna swój samochód z silnikiem diesla? Jeśli nie musisz tego robić, poczekaj jeszcze kilka dni. Od 1 października, na stacjach paliw będzie oferowane paliwo "przejściowe", które jest odporne na niższą temperaturę. Jesienna aura może napsuć krwi tym, którzy na noc zostawiają auto pod chmurką.

Nie jest to porada dla tych, którzy dużo jeżdżą. Są jednak również tacy kierowcy, którym pełny bak oleju napędowego wystarcza na cały miesiąc. To właśnie oni powinni wstrzymać się z tankowaniem do 1 października 2021 roku. Dlaczego jest to ważne? Bo od tego dnia, stacje paliw będą zobowiązane do sprzedawania tzw. paliwa przejściowego, które cechuje się lepszą odpornością na przymrozki, a nocne spadki temperatur czekają nas już niebawem.

O ważnym dla użytkowników aut z silnikiem diesla terminie przypomina Autokult, przytaczając jednocześnie Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. Mówi ono, że od 1 października do 15 listopada oraz od 1 marca do 15 kwietnia temperatura zablokowania zimnego filtra CFPP nie może być wyższa niż -10 stopni Celsjusza. To, krótko mówiąc, sprawia, że nie musimy się obawiać wytrącania parafiny, która mogłaby uniemożliwić rozruch i pracę silnika. Paliwo letnie, sprzedawane od kwietnia do października ma ten parametr na poziomie 0 stopni Celsjusza.

Czy na przejściową i zimową zmienia się również benzyna?

Tak, zmiana na stacji paliw obejmuje również popularną bezołowiową. W przypadku aut z silnikami benzynowymi nie ma to jednak tak dużego znaczenia, jak w przypadku diesli. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE